ASTROPARK pri Hvezdárni  Rimavská Sobota

....od skorej jari v premenách...  nevšedné pohľady na malé zázraky prírody, drobnosti ktoré často v unáhlenom svete uniknú.

Už v Medzinárodnom roku planéty Zem sme vám prinášali kolobeh prírody...vlani všetko do Veľkej noci, prvé kvety, kvapky s obrazmi okolia, mačací relax nájdete v Jarná  štafeta parku 1. Po Veľkej noci, keď zmokne aj "dážď ", slimačie maľovanie ducha alebo každý tu chce zanechať stopu, až po rozbalenú jar, nájdete v Jarná  štafeta parku 2. Jarná  štafeta parku 3.  Leto s explóziou kvetov, závesmi z pavučín, svetlom v kvapkách, motýľmi, slimákmi nájdete v Letné kvety  a rozlúčku s nimi v Jesenných náladách a zimných čipkách

Začala jar 2012...

Hladoši chodili celú dlhú, krutú zimu...a posledné sušienky pred nástupom nového života, 18.3. kvitlo len pár snežienok a vnútri kráľovná klívia, ale za chvíľku už kukali krokusy zo zeme a kvitol Hammamel drobnými žltými kvietkami a túžba zlatoočka  a bella mirabela a magnólia hviezdokvetáje poslednou bodkou začínajúcej krásnej jari.

Osie hniezdo a verné vidlochvosty, ktoré prídu každú jar a niektoré sú veľmi krotké a májová láska, jedna malá planétka pre roháča :-) a znovu rozkvitnutá orchidea, horúce, ospalé leto, len pár motýlikov, vážky sa kamsi podeli...

Ale v septembri sa vážky vrátili, aj šidlo modré, a dokonca pvrvý krát aj lišaj marinkový, poletoval ako kolibrík viac ako 5 týždňov až do 19. októbra, farebné babie leto sa mu páčilo, šidlo modré naposledy zamávalo krídelkami 26.10. Jesenné zastavenia, chytanie zblúdených myšlienok do sietí, padla opona za letom, trblietajú sa kvapky v púpavových lampiónikoch. Prvý sneh napadol 29.10. 2012.

pavúčie retiazky a zaváhanie hrdličky, posledné jesenné eseje a je tu zima aj s mostami v námraze a krokodílovým vzorom, mrázik kontúrkuje a sýkorky sa dohodujú ..raz ja, potom ty.

2013

Všakovaké mrazivé ozdoby, vločky sa sušia na pavučinách a chladia na ľade, mrázik sa prechádza vo farebných pančuchách..(interferencie), stravníci sa hašteria na parapete, ale glezg je najväčší šéf a zima zdá sa pomaly končí...ale nevzdáva sa, ešte 26.3. nasnežilo.
 
 
Ale jar sa nezastaví, vybalila to naplno aj s letnými teplotami už na deň Zeme...a včielky opreteky lietajú, aj mravcom rastú krídla a hľadajú svoj nový domov, penica popolavá asi tiež. Kosatce zafarbili záhony. Chrobáčiky podnikajú svoje túry na vrcholy...orlíčky poletujú nízko nad zemou, rododendrony prelievajú lievikmi svetlo .
Húseničky blúdia na štetinkách, do zvončev  sa leje svetlo, na vrchole leta sa tónuje dohneda...a nezaprší, pestrice tancujú svoje letné tance, pavúkom vejú v oknách  farebné záclony a vážka je u nás je tohto roku veľká vzácnosť. V jazierku pod leknami sa schovávajú pred horúčavou rybičky, motýle vyvažujú montáž ďalekohľadu. Pierkavec svietil v slnku ako Ikaros..a občas zaprší a dúha premostí mesto. Občas sa dá pristihnúť aj vážky. Z kráľovstva lesných škriatkov, posledné motýle a jantárové príbehy, svetelný vietor v pavučinách babieho leta, zablúdená vážka a nakoniec kríž od križiaka.

prvé decembrové mrazíky vystriedala teplé skoro jarné týždne..premeny sú zázračné..