Viac vo výbere o akciách v roku  2015, na ktorých sme sa podieľali.

Hvezdáreň Rimavská Sobota


ďalšie astronomické aktuality nájdete v astronomické odkazy ,

články (z kozmonautiky , astronómie napr. aj na  genezis),  universetoday

doporučujeme aspoň obrázky napr. astronomický snímek dne (veľmi pohotový preklad APOD), kde nájdete aktuálny i archívne.

 Medzinárodný rok svetla IYL 2015

 

Festival svetla a tieňa v BB 11.-13. 12. http://bbonline.sk/banska-bystrica-zazije-v-decembri-dve-noci-svetla-a-tiena/
program v Múzeu SNP


 

Festival svetla(11./12.12.) v BB otvorili Dada Rajčanová za OZ Kultúrne Slovemsko s primátorom Noskom.  K rôznym svetelný atrakciám prispela naša organizácia iným pohľadom na svetlo, fyzikálnymi a stronomickými výstavami  na Radnici (Rapavá ) a v Múzeu SNP (Harman a iní) , prednáškami o svetelnom znečistení a južnou oblohou (Rapavý a Kaniansky), zábavnými pokusmi z optiky T. Dobrovodského. Dlho pripravovaná akcia k roku svetla bola náročná, sponzorsky pomohla pri tlači fotografií firma Klemo, spol. s.r.o. Akcie sa zúčastnili aj ďalší členovia SZA (Begeni, prednáška o minulosti svetla). Rozhovory pre RTVS poskytol P. Rapavý.

 
 

V rámci týždňa Vedy a techniky sa 12.11. konali 2 prednášky v Súkromnm gymnáziu v Lučenci, rozprávanie o Roku svetla, svetelnom znečistení a zaujímavostiach o Marse spestrili demonštrácie správneho osvetlenia i ukážky z polarizačného akvárka.

 

Na Hvezdárni sa od 12.11. robila rekonštrukcia okien a maľovanie, v decembri rekonštrukcia východu na terasu.

 


Dotknuté svetlom
Výstava na radnici v BB, v spolupráci so ZŠ Badín od 9.-23.11. foto v polarizovanom svetle a iné...
http://www.podujatiabb.sk/dotknute-svetlom

Vernisáž výstavy Dotknuté svetlom na radnici v BB 9.11., ktorá vznikla z nadšenia Lucie Dovalovej ZŠ Badín a spolupráce s Danielou Rapavou a ZS Kremnice. Jej fotografie kryštálikov v polarizovanom svetle boli doplnené našimi ľadovými a inými materiálmi ako aj domaľovanými obrazmi detí z oboch ZŠ. Keď sa zreťazí nadšenie a podpora vedenia, vznikne krásny projekt k roku svetla, ktorý dúfame, že bude inšpirovať svojou farebnou silou a myšlienkou.


 

Podnetné a zaujímavé Murgašove dni na ZŠ Vajanského 19.10. boli opäť pod taktovkou Ľuby Morkovej plné zaujímavých experimentov, na obr. vpravo pri neriadených strelách popcornu. Hostí a prednášateľov z MFF UK zaujala aj fotoprezentácia D. Rapavej k Medzinárodnému roku svetla a na budúce sa stretneme s nimi na Šoltésových dňoch, a s ostatnými i na ďalších  Murgašových.

 

Astrofilm v Piešťanoch od 13.- 15. 10. bol doteraz najbohatší počtom filmov a rozmanitosťo akcií, okrem výstav, astronomických foto, výtvarných VOd aj k tajomstvu svetla v Auparku, bol dôležitým program krst knihy P. Begeniho Asrronomické oko, prednášky s úžasnými foto z južnej oblohy P. Horálka, výstavy ďalekohľadov Tromfu a Astronyxu . Na záver po vyhodnotení sa Kvant  blysol laserovou show. Ďakujeme za pozornosť sponzorom a organizátorom  z SUH za inšpirujúcu akciu, viac na http://www.szaa.org/index.php/component/content/article/9-uncategorised/209-astrofilm-2015

 

Tradičný októbrový  Kozmický týždeň so zaujímavým rozprávaním  Katky Kerekešovej.

 

 

 V dňoch 2.-3. 10. v Žiline v hoteli Galilelo sa konal  17.zjazd  SAS , pri tej príležitosti bola inštalovaný aj výber z fotografií z výstavy Tajomstvo svetla a vody  D. Rapavej

 

Pozrite si  Zatmenie Mesiaca 28.9.,  viac na Zatmenie Mesiaca

 

Na Dni obce v Bottove už tradične nechýba náš ďalekohľad a pozorovanie Slnka. 29.8. okrem všakovakej zábavy a pohostenia zaujala aj veľká škvrná a protuberancie. Mnohí sa vracali niekoľkokrát, besedovalo sa o všeličom...

 

25.8. sa konala v Rimavskej Sobote medzinárodná akcia Bubble day (Deň bublín) poobede na Hlavnom námestí sa zišli malí i veľkí nadšenci bublín a my sme tiež nechýbali. Organizátori z mládežníckeho parlamentu priniesli mnoho radosti a pozitívnej energie, na Slnku bola obrovská škvrna a tak sme boli radi, že sa počasie umúdrilo.


 

25. 7. Dedina ožíva, Drienčany

Dedina, ožíva..25.7. Bola opäť plná tradícií, remesiel, kulinárskych dvorov. Akcia, na ktorej dalekohľad nemôže chýbať. Tentokrát bol medzi pozorovateľmi Slnka aj predseda BBSK Ing. Mgr. Marian Kotleba, i hudobníci, ktorí nám na záver prišli zahrať. Spolupráca trvá od postavenia rozprávkových slnečných hodín a pomenovania asteroidu po P. Dobšinskom, aj takto sa zviditeľňuje kultúra.

 

17.7. Akcia pre Ženský inštitút tvorivosti, slávnostná promócia zakončená pozorovaním, spestrená  bleskami. 

Výročná členská schôdza MO SZA 11.7. MO SZA RS


3.7. Vo Vyšnej Pokoradzi na verejnom pozorovaní

 12.6. vyhlásenie parku tmavej oblohy Veľká Fatra

http://www.szaa.org/index.php/component/content/article/9-uncategorised/192-tlacova-sprava-06-15-park-tmavej-oblohy-velka-fatra


 

30.5. Deň detí v spolupráci s CVČ Relax

 

S deťmi prišli rodičia, babičky i média. Aj hasiči prišli skontrolovať  "protuberančné plamienky" na Slnku. Solárne hračky bolo treba prikryť aspoň jednou zdravou rukou a nástenka k roku svetla tiež zaujala. Deň detí priniesol trocha slnka všetkým..
akcie2015/DD/PhotoAlbum/index.html

 


        4.-7. 5.
   Energia zo Slnka


 Európske solárne dni
 http://www.solarnedni.sk/uvod/

  

Európske solárne dni zaujali aj stredoškolákov zo Spojenej školy technickej a agropotravinárskej. Po prednáške, v ktorej sa dozvedeli mnohé základné informácie o Slnku, o solárnej energii a jej rôznom využití, pokračovala ďalšia prezentácia o nových trendoch, materiáloch a výrobkoch, ktoré sa dostávajú na trh v súčasnosti alebo sú prísľubom efektícnejšieho využitia slnečnej energie. Po pozorovaní v kupole a malých demonštráciach na terase, nasledovali praktické ukážky v parku. Technickejšie zameraných aj p. učiteľov zaujalo riešenie solárneho domčeka, solárna pec  najmä tých akčných, fakt to horí v ohnisku. A autodráha zo solárnou fontánou bola obkľúčená stále. Na záver si odniesli ešte materiály k svetelnému znečisteniu a dostali aj prezentácie, ktoré absolvovali, aby sa k nim mohli neskôr v pokoji vrátiť a využiť v ďalšom štúdiu.

 

Európske solárne dni potešili 5.5. deti z MŠ Poltár, bohatý program zo solárnymi hračkami, pozorovaním v kupole, demonštráciou solárnej energie v solárnom domčeku, púšťanie autodráhy na solárny pohon, solárna fontána, to všetko ich veľmi zaujalo..popritom i ďalšie exponáty v parku solárny kolektor, pec, veľká zemeguľa, planéty, kozmonaut ale i rozprávanie s premietaním deťom priblížili vesmír, v ktorom je naše Slnko zdrojom energie a života, bez neho by nebol na Zemi život..Zakrývanie a odkrývanie zdroja energie bolo veľmi názorné...a až táák vysoko bude striekať voda, keď zasvieti..ukazovali deti. Keďže ESD sa konajú aj v duchu Medzinárodného roka svetla IYL 2015, poukázalo sa aj na škodlivé a nehospodárne nakladanie s energiou a na svetelné znečistenie. Deti aj pani učiteľky zaujali aj panely o svetelnom smogu. Balónové suveníry i perá im budú  pripomínať, aká je pre nás dôležitá energia zo Slnka.akcie2015/ESD/PhotoAlbum/index.html

 


 

30.4.  Sa u nás na Hvezdárni konala Detská univerzita, projekt Vedec,  v spolupráci s Gym. M. Hrebendu z Hnúšte. Demonštrácie fyzikálnych zaujímavostí, polarizácie svetla, ferofluidnej tekutiny, newtonovho kyvadla, presýpacích hodín i obrátených, miešanie svetla, solárnych hračiek na terase, pozorovanie protuberancií i ukážky fyzikálnych foto bola jedna časť programu. Tú druhú mali na starosti p. uč. Miháľová a Bystrianska, pod ich vedením sa deti chystali urobiť obrázky z materiálu z parku kyanotypiou. Kým ho zbierali, zabavili sa pri exponátoch v astroškole v prírode, najviac ich bavila zemeguľa a i solárna fontána. Medzitým papier natretý fotocitlivou vrstvou uschol, po naukladaní sa exponoval a pral, na zaver ešte trocha kyslého ustaľovača a práce sú hotové..
Akcia bola v duchu Medzinárodného roka svetla a všetkým sa páčila.

 


 

MŠ, s ktorou sme si pripomenuli Deň Zeme na námestí, prišla aj na Hvezdáreň, pozrieť si a dotknúť sa tej veľkej zemegule, vyskúšať si, ako funguje fontána na solárnu energiu, ideme bližšie a potom zas ďalej...a všeličo iné, čo sme na námestie nemohli so sebou doniesť..a pravdaže rozprávanie o planétach a veeeeľký ďalekohľad boli nezabudnuteľné zážitky.
Blížia sa solárne dni a tak program bol astronomicko enviromentálny...

 

 

od 18. 3. do  6.5.  Dom MS v Rim. Sobote,  foto D. Rapavej výstava fotografií z astroparku20. 4. do 30. 4. Radnica v B. Bystrici
Dotyk Zimy alebo čaro zamrznutých bublín, výstava foto ZŠ Badín a D.Rapavá


Deň Zeme 22.4. sa začal u nás ráno na Hvezdárni rozprávaním i globálnych problémoch Zeme pre deviatakov zo ZŠ Dobšinského, aj pozorovanie, a modely v astroparku zaujali, dominoval dnes najmä veľký model planéty Zeme. Poobede sme na námestí v spolupráci s CVČ Relax zabavili deti i dospelých pozorovaním slnka, protuberancií, solárnymi hračkami a astronomickými skladačkami.

 


Výstava CERN Veda súčasnosti bola zapožičaná 22.4. Gymnáziu Fiľakovo


od 20.4. je na Radnici v BB spoločná výstava ZŠ Badín a RNDr. D. Rapavej, Dotyk zimy a čaro zamrznutých bublín


 

21. 4. V Medzeve bola doobeda otvorená výstava, Svieťme si na Cestu s prednáškou RNDr. P. Rapavého, poobede akcia s besedou v Košiciach v spolupráci so SZA.7.- 9. 4. Smolenice,Tvorivý učiteľ fyziky
prednáška  a 2 fotovýstavy


Čo vieš o hviezdach

 

Z atmosféry okresného kola súťaže Čo vieš o hviezdach  30.3.2015

 

28. marca 2015 od 20:30 do 21:30.Hodina Zeme
http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/2015/03/dalsi-rocnik-hodiny-zeme-uz-tento-mesiac/

21. - 27.3. bola vo Veľkých Teriakovciach  vo Vodnom mlyne výstava Život zblízka (foto D. Rapavej) z príležitosti jarnej  akcie obč. združenia Ozveny Hádzanie Moreny

 

18.3. v Dome MS v RS výstava poklady z Astroparku (foto D. Rapavej


20. 3. Bolo u nás verejné pozorovanie čiastočného zatmenie Slnka tip na pozorovanie zatmenie Slnka 

časy :
9:42, 9:46, 9:54, 10:17, 10:40,10:52,11:16,11:40,
11:50, 11:59, 12:00 SEČ
20.3. sa zišlo na Hvezdárni okolo 100 nabudených pozorovateľov zatmenia, počasie bolo ideálne, nálada skvelá a tak vyše 2 hodín slnečnej schovávačky bolo príjemným stretnutím. Okrem priameho pozorovania rôznymi ďalekohľadmi, videli zatmenie aj v priemete, i protuberancie, všetci skúšali fotiť všetkým možným, skúšali si vybodkovávať svoje mená, aby sa im cez minidierkové komory zobrazili obrazy zatmenia, prípadne smajlík. Ďalších asi 150 ľudí videlo zatmenie na námestí. Nás potešili aj zaslané aktivity, odkazy a fotky od bývalých krúžkarov Ľuba Urbančoka z Vatikánu i Richarda Pálkováča. http://hayabusa.slovakforum.net/t262-topic#2567
Návštevníkom bolo k dispozícii niekoľko ďalekohľadov, zatmenie mohli sledovať aj na monitore (realizoval B. Veselko).
Veľkú pozornosť mal pohľad do špeciálneho ďalekohľadu, v ktorom boli na povrchu Slnka okrem slnečnej škvrny viditeľné aj tmavé filamenty a na okraji pekné protuberancie.
Pred zatmením bola prednáška a prezentácia k zatmeniu a záujemci boli v Astroparku aj po zatmení.
Bol to pre všetkých zamestnancov náročný, no pekný deň. Pri pozorovaní pomáhali aj členovia Slovenského zväzu astronómov a členovia astronomického krúžku.
Zatiaľ prinášame aspoň niečo z atmosféry.. vľavo priemet z Coudé refraktora (foto z hvezdárne D.Rapavá), z námestia K. Kerekešová


 

Dňa 15.3. bol Deň hvezdární a planetárií...

V nedeľu poobede zažila hvezdáreň nápor vyše 100 návštevníkov. Po prehliadke astroparku, kde zaujala raketa, kozmonaut, zemeguľa, solárna pec i geologický chodník,  si návštevnívci v rámci aktivít k Medzinárodnému roku svetla vyskúšali optické ilúzie aj svoju reakčnú schopnosť, zaujali aj ďalšie interaktívne pomôcky, model svetelného znečistenia, plazmová guľa, solárne hračky, ukážky levitácie a iné. Pozorovanie ďalekohľadom škvŕn i protuberancií bolo súčasťou denného programu. Väčšina návštevníkov čakala na zaujímavé rozprávanie Dr. P. Rapavého s názvom Sme vo vesmíre sami ? Výstava o Cerne bola uvedená krátkou prednáškou, po nej už nasledovali informácie o tom, čo pre nás pripravila obloha a astronómovia tento rok, i o zatmení Slnka 20.3., niektorí si odniesli aj okuliare na pozorovanie. Večernému pozorovaniu počasie veľmi neprialo, ale Venuša a Jupiter potešili aspoň pár návštevníkov, kým obloha definitívne zatiahla oponu za rušným dňom.

 

 

   Medzinárodná akcia 15.3.

 Deň hvezdární a planetárií
 
             deň otvorených dverí

 program od 15 hod.,
 več. pozorovanie od  18,30  hod.

 

Otvorenie výstavy Vesmír očami detí privítalo 25.2. poobede v Gemersko - malohontskom múzeu okolo 60 návštevníkov. Radosť ocenených a pestrá mozaika všetkých 200 zaslaných aj vystavených prác,  vytvorili živú atmosféru. Každý si tam mohol nájsť ten svoj výkres, a to je asi najväčšie ocenenie...výstava potrvá do 20.3., potom nás postupujúce práce budú reprezentovať na súťaži v  Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove.
propozície . vyhodnotenie zúčastnené školy

 


 

Jarné prázdniny vo Hvezdárni
16.-20.2
. program


 


 


viac ROK 2014

 

viac ROK 2013

viac ROK 2012
viac ROK 2011

viac ROK 2010

viac ROK 2009  

viac ROK 2008    

ROK 2007 a 2006  AKCIE VIAC

 

Fotografie zo starších  akcií nájdete v sekcii  FOTO .