Viac vo výbere o akciách v roku  2014, na ktorých sa podieľame.

Hvezdáreň Rimavská Sobota


ďalšie astronomické aktuality nájdete v astronomické odkazy ,

články (z kozmonautiky , astronómie napr. aj na  genezis),  universetoday

doporučujeme aspoň obrázky napr. astronomický snímek dne (veľmi pohotový preklad APOD), kde nájdete aktuálny i archívne.V decembri prebehli 3 vzdelávacie akcie pre starostov v Hnúšti a v Jesenskom v problematike správneho svietenia a svetelného znečistenia.


Svieťme si na cestu, nie na hviezdy, výsledky:

 

http://szaa.org/index.php/component/content/article/9-uncategorised/165-vysledky-4-rocnika-fotografickej-sutaze-svietme-si-na-cestu-nie-na-hviezdy


 

Začiatkom decembra nás potešili pozdravy, ktoré prišli  z Európskeho satelitného centra z Madridu, vydali našu zamrznutú bublinu, podobne ju vydali aj na univerzite v Toronte, v rámci neziskových projektov. Obe inštitúcie si ju našli na serveri EPOD a požiadali nás o použitie na propagáciu.
Text je na zadnej strane, fotografia je formátu A5, celý pozdrav A4, foto vľavo je len ilustračné..
Začiatkom decembra vybrali moju foto medzi finalistov fotosutaze SPIE k roku svetla IYL 2015, vybrali 32 fotiek z 800...foto bude použité pri propagácii roku svetla.
Dear Dr. Rapavá,
On behalf of the members of SPIE, the international society for optics and photonics, it gives me great pleasure to inform you that a photo you submitted to the SPIE International Year of Light Photo Contest has been selected as a finalist for the People’s Choice Award.
The contest judges evaluated nearly 800 images depicting light and light-based technologies in daily life and chose your photo titled “Jewels on the Window1” as one of only 32 eligible for the People’s Choice Award.
The official announcement of the winners and the People’s Choice finalists will be made in the January 2015 issue of SPIE Professional. We are making notification to you now, as preparations are under way to display your great photo at many events and in publications and websites during the yearlong
celebration of the International Year of Light and Light-based Technologies in 2015. .......
Zoznam finalistov http://spie.org/x108047.xml?WT.mc_id=MSPIEPROGBW

 

 

10.- 14. 11.
Týždeň vedy a techniky

na Gymnáziu I. Kraska
a
12. 11. naše aktivity

Týždeň vedy a techniky v Gymnáziu I. Kraska v RS bol 12.11. venovaný prednáškovo témam Svetelnému znečisteniu, Pristátiu na Kométe 67P/Churyumov- Gerasimenko (Rapavý) a tiež Objavovaniu vedy v hľadáčiku fotoaparátu (Rapavá). Následná beseda pri výstave ich vlastných prác bola milou záverečnou bodkou akcie. Poobede bola očakávaná návšteva z TV Markízy k atuálnemu pristátiu kométy.
foto Rapavá, Rapavý

 

 


 

V októbri prebiehal aj u nás Medzinárodný kozmický týždeň.

 


Murgašove dni 3.10. v ZŠ Vajanského v Lučenci boli zážitkom..  viac od Ľuby Morkovej
Naša prednáška, polarizačné akvárko i pozorovanie veľmi zaujali.

V septembri začali exkurzie zo všetkých typov škôl, tešíme sa na vašu návštevu...


5 fotografií z výstavy Tajomstvo svetla a vody, zaslaných do medzinárodnej súťaže Art and science http://artsciencephotography.com/art-science-international-photo-contest/
boli v septembri na základe anonymného hodnotenia vybrané na výstavu, Daniela Rapavá sa stala víťazkou súťaže a všetky jej fotky sa umiestnili v prvej jedenástke (1., 2., 4., 10., 11.), na výstave bude prvých 50 zaslaných fotografií, celkovo sa zúčastnilo 23 fotografov z 10 krajín sveta. 
Zamrznutá bublina, ktorá bola v lete uverejnená aj vo výbere National Geographic France,  získala v tejto súťaži 2. miesto.  Slávnostná vernisáž bude 26.9. V Rumunsku, v Iasi. Túto bublinu  budú  tlačiť na pohľadnice v Toronte a v Madride.

 

 

V tábore v Mojíne, kde chovajú dravcov i iné zvieratká a deti k nim mali veľmi blízko, počúvali 15.8. pozorne prednášku P. Rapavého o svetelnom znečistení a jeho škodlivosti pre človeka i prírodu. Zaujali ich aj materiály,  ktoré si počas rozprávania rozdávali, na záver sa tešili z pozorovania Slnka. Prišiel nakuknúť aj malý srnček..

 Počas astronomického víkendu 8.-10.8. sa nielen pozorovalo ale i fotilo. Nadšení návštevníci si odnášali na kartách nočný pohľad na mesto, krátery na Mesiaci ale i slnečné škvrny, pozorovali i protuberancie a večer Saturn,  videli i nejaké Perzeidy. Ako praví fotonadšenci, fotili i cez deň v parku, uchvátil ich pestrý život hmyzu, najochotnejšie im pózovala modlivka. V prednáškovej po programe ich fascinovala najmä plazmová guľa. Bavili sa i v  astroparku pri rakete i kozmonautovi, chodili na výlety a tak ďalší veselý prázdninový víkend bude plný krásnych spomienok..  O rok dovidenia znovu..


 

Cez prázdniny sa tradične pozoruje Slnko škvrny a protuberancie nielen na hvezdárni a aj pre individuálnych návštevníkov, ale aj na  na výjazdových víkendových akciách. Po Mojíne sme v júli boli aj v Drienčanoch na akcii Dedina ožíva, v horúcej atmosfére pozorovalo okolo 200 zvedavcov.

 http://www.szaa.org/index.php/component/content/article/9-uncategorised/136-zo-zivota-mo-v-rimavskej-sobote-bilancovali


 

Európske solárne dni na Hvezdárni od 2.-7.5. priniesli okrem tradičných aktivít nové ukážky, viac na Európske solárne dni


 

Tvorivý učiteľ fyziky v Smoleniciach (27.-30.4.), ktorého sme boli spoluorganizátormi, priniesol pre 66 účastníkov zo SR i priateľov z ČR opäť mnoho inšpirácie, my sme prispeli aj prezentáciou o Astroškole,  pozorovaním nočným i Slnka, výstavou fotografií i premietnutím niekoľkých slideshow, z nich asi najviac zaujali zmrazené bubliny. Súčasťou výstavy bol i panel o fotografii a FOTOFESTE na MFF UK v Prahe, ktorého sme sa vlani úspešne zúčastnili. Na trhu nápadov sa experimentovalo dokonca i s metaxou, mnohí si to skúšali aj s ťažiskom. Ale  mýlite sa, ak si myslíte, že tie 2 experimenty nejako spolu súviseli..:)  Na záver sa opäť ďakovalo najmä obetavému organizátorovi Daliborovi Krupovi.

 

Akcie ku Dňu Zeme boli na ZŠ Dobšinského, kde sa doobedňajšej  prednášky o svetelnom znečistení a  pozorovania slnka, zúčastnilo okolo 100 detí, poobede sme v CVČ Relax spolupracovali na  zábavno-náučnej akcii formou kvízov. Deti poznávali zvieracie stopy, rastliny, národné parky a na našom stanovišti planéty i slnečnú aktivitu. Zaujalo ich aj to, ako nevhodné svetlo v noci škodí nielen zvieratkám. Na planéty sa prišiel pozrieť aj zajko, páčilo sa mu tam... Súčasťou akcie bolo vyskladanie venovania detí ku Dňu Zeme  z vrchnáčikov,  ktoré pôjdu do zberu a jeho výťažok Andrejkovi...Tak malo láskou k Zemi, k prírode, poznaním, zábavou ale aj solidaritou  naplnené jedno úžasné popoludnie asi 80 detí..
Deň Zeme sme organizovali aj v spolupráci  s MO SZA a SAS.

 


Deň kozmonautiky sa blíži..9.4. deti z MŠ Dobšinskej prežívali dobrodružstvo vesmíru a lietania s veľkým nadšením. Spoznali Gagarina aj iných kozmonautov na Mesiaci..Aha, tak takto sa vznáša Zem vo vesmíre..Každý si chcel dupnúť na raketku, pohrať sa s modelmi, vyfotiť sa v tej veľkej rakete aj v obleku Cernana na Mesiaci. A cesta medzi planétami mohla začať aspoň vo fantázii...


 

 

Súťaž Čo vieš o hviezdach ? nebola len o vedomostiach ale aj zábave a dobrej nálade.  Súťažiaci sa rozchádzali s cenami i novými vedomosťami...

 

Na Deň astronómie 16.3. prišlo okolo 40 návštevníkov, postupne do astroparku a astroškoly, na premietanie, mnohí absolvovali celý program  aj s  večerným pozorovaním, počasie sa umúdrilo a tak Mesiac, Jupiter, dvojhviezdy a súhvezdia boli bodkou za Dňom astronómie...Jarná rovnodennosť 20.3.

Program 16.3. v nedeľu
o 15. hod. Astroškola v prírode
o 17. hod. Film Hrozba z nebies (KHaP M.Hella)
od 18,30 - 20,30 hod. Pozorovanie jarnej oblohy

 

Vesmír očami detí 
vernisáž 25.2. o 14,30 v Múzeu
vyhodnotenie


zúčastné školy


Prví návštevníci výstavy Vesmír očami ju mohli vidieť už od stredy 19.2. počas jarných prázdnin, kedy sme ju nainštalovali. Ako sa zapĺňali holé steny krásnymi farebnými prácami, chodba ožívala, no skutočne ožila až na vernisáži 25.2.  Už o 14. hod. prichádzali prví návštevníci, na slávnostné otvorenie o 14,30 hod. sa zhromaždilo okolo 40 návštevníkov, ku koloritu výstavy patria aj fotografie na pamiatku. Tento rok sme nainštalovali  takmer všetkých 235 prác a aj fotokoláže mimosúťažnej prezentácie SOŠ Tisovec, potešilo nás, že záujem o túto výstavu je aj medzi stredoškolákmi..Medzi odovzdávaním cien som pre vás stihla aspoň pár foto na ukážku, ako pozvánku na výstavu.


 

Jarné prázdniny
na hvezdárni

premietanie, prednášky, pozorovanie

 


 

 Výtvarná  súťaž už pozná svojich víťazov, ale víťazmi sú všetci...takmer všetky výkresy sa podarilo nainštalovať v stredu 19.2. na chodby Gemersko- malohontského múzea. Naozaj sú krásne, príďte sa pozrieť na vernisáž 25.2. o 14, 30 hod. alebo kedykoľvek v marci.

http://www.rimavskasobota.sk/?id_menu=0&module_action__98494__id_ci=46805#m_98494


 

 

Všetkým spolupracovníkom, návštevníkom a nadšencom astronómie ďakujeme za  priazeň v uplynulom roku,  prajeme veľa zdravia a tešíme sa na stretnutia a spoluprácu v novom roku.

 


 

Výstava Tajomstvo svetla a vody je od januára do apríla v Prešove, v KHaP, http://www.astropresov.sk/vystava.html

 


28.11. 2013 bolo v Prahe slávnostné predstavenie kalendára MFF UK na výstave fotografií popularizujúcich vedu FOTOFEST 2013.  Jedna z fotografií z výstavy Tajomstvo svetla a vody (Namiesto diamantov 1. D. Rapavá) bola vybraná na titulku do tohto kalendára, dve sú na výstave. Z Prahy sme si doniesli aj diplom za víťazstvo v kategórii Rozšírené smysly a obraz přírodních jevu. Zažili sme tam príjemné stretnutia, prišiel aj dr. Grygar a v Ondřejove sme pozdravili jubilujúceho dr. Josipa Kleczka, žiaľ už 5.1. sme sa dozvedeli smutnú správu, že zomrel.

 viac na http://www.szaa.org/index.php/fotofest-2013.html

 http://technet.idnes.cz/foto.aspx?galerie=soutez-mff-uk&foto=MLA4f177f__222.JPG&order=N&skip=16

 http://technet.idnes.cz/foto.aspx?galerie=soutez-mff-uk&foto=MLA4f177e__221.JPG&order=N&skip=16

 

 

 


 

 Zábavná astroškola v prírode


 

Koncom októbra projekt finišoval, od júna to bolo množstvo práce, ktoré pozmenilo areál a významne obohatilo ponuku pre návštevníkov.   PROJEKT ORANGE
Slávnostné otvorenie Astroškoly sa pripravuje na jar 2014.

 


viac ROK 2013

 

viac ROK 2013

viac ROK 2012
viac ROK 2011

viac ROK 2010

viac ROK 2009  

viac ROK 2008    

ROK 2007 a 2006  AKCIE VIAC

 

Fotografie zo starších  akcií nájdete v sekcii  FOTO .