Viac o akciách v roku 2013, na ktorých sa podieľame..

 Hvezdáreň v Rimavskej Sobote


ďalšie astronomické aktuality nájdete v astronomické odkazy ,

články (z kozmonautiky , astronómie napr. aj na  genezis),  universetoday

doporučujeme aspoň obrázky napr. astronomický snímek dne (veľmi pohotový preklad APOD), kde nájdete aktuálny i archívne.

viac ROK 2012


 

Výstava Tajomstvo svetla a vody je v januári v Prešove, v KHaP, http://www.astropresov.sk/vystava.html

 


28.11. bolo v Prahe slávnostné predstavenie kalendára MFF UK na výstave fotografií popularizujúcich vedu FOTOFEST 2013.  Jedna z fotografií z výstavy Tajomstvo svetla a vody (Namiesto diamantov 1. D. Rapavá) bola vybraná na titulku do tohto kalendára, dve sú na výstave. Z Prahy sme si doniesli aj diplom za víťazstvo v kategórii Rozšírené smysly a obraz přírodních jevu. Zažili sme tam príjemné stretnutia, prišiel aj dr. Grygar a v Ondřejove sme pozdravili jubilujúceho dr. Josipa Kleczka. viac na http://www.szaa.org/index.php/fotofest-2013.html

 

http://technet.idnes.cz/foto.aspx?galerie=soutez-mff-uk&foto=MLA4f177f__222.JPG&order=N&skip=16

 http://technet.idnes.cz/foto.aspx?galerie=soutez-mff-uk&foto=MLA4f177e__221.JPG&order=N&skip=16

 

 

 


 

 Astroškola v prírode


 

Koncom októbra projekt finišoval, od júna to bolo množstvo práce, ktoré pozmenilo areál a významne obohatilo ponuku pre návštevníkov. Žiaci z Hnúšte sa tešili, fotili, aj MŠ z Lučenca a Šírkoviec ...viac fotiek z projektu a návštevy  PROJEKT ORANGE posledné foto zo 21.11.
Sezóna v parku pomaly končí, slávnostné otvorenie Astroškoly sa pripravuje na jar.

V rámci Týždňa Vedy a techniky sa 10.11. uskutočnila na Gymnáziu I. Kraska výjazdová prednáška P. Rapavého o svetelnom znečisteni.

 


Výstava Tajomstvo svetla a vody na Astrofilme v Piešťanoch zaujala verejnosť a čo nás zvlášť pootešilo aj pracovníkov Slov. centra vedeckých a technických informácií.

Tajomstvo svetla a vody (D. Rapavá)

9.- 11. 10. Astrofilm Piešťany program  pozvánka4.-10.10. Medzinárodný kozmický týždeň
prednášky pre školy
  Mars očami kozmických sond

 

Prednáška pre verejnosť
11.10. o 18 hod.
Mars očami kozmických sond
v spolupráci s MO SZA
 v Rimavskej Sobote


 

Medzinárodný kozmický týždeň venovaný výskumu Marsu začal a hneď 4.10. sme privítali prvých návštevníkov.

 


 

 

Pre individiduálnych návštevníkov prebiehajú celé prázdniny  Výlety za poznaním pri priaznivom počasí cez deň pozorovanie Slnka, besedy v prednáškovej s ukážkami lunária, levitácie, plazmovej gule, polaroscopu, výstavy (astronomické, meteoritov, výtvarná). Hry so solárnymi hračkami na terase, exkurzie v astroparku, kde občas prebehne aj malá lekcia fotenia pre začiatočníkov..


 

Cez prázdniny menšie kolektívy ako deti z AMORETu z LC majú viac času si všetko možné vyskúšať. Zem naozaj nie je napichnutá v skutočnosti na žiadnej tyči, ale vo vesmíre sa vznáša, aj ja si to chcem vyskúšať. Ako lieta raketa, ako vidia vesmír iné deti, tá zem sa naozaj točí, pozri ako uteká, tak prežívali deti stretnutie s vesmírom...a solárne panely mali aj autá na Mesiaci.  A koľko je vlastne hodín, ešte sa môžeme zahrať aj zajesť si pri jazierku, aj rybky pozrieť,  aj asteroidom pootočiť...a to všetko bolo len doplnkom rozprávania a videoukážok v prednáškovej miestnosti, deťom sa veľmi páčilo a tešíme sa, že pani učiteľky prídu zas na budúci rok s inými.


 

27.7. Sme boli pozvaní do Drienčan na tradičnú folklórnu akciu akciu Dedina ožíva, pozorovanie škvŕn, protuberancie a besedy sa tešili veľkému záujmu, rozhovor prišli urobiť aj z GTV a tiež z Rimavy, návštevníci chodili aj k slnečným hodinám, ktoré sme kedysi v rámci spolupráce pomáhali budovať.

 

 


 

V sobotu 6.7. sa konala v Teriakovciach akcia pre deti s pozorovaním a astronomickými hrami, 20.7. bol výjazd v Mojíne.

 


 

1.-5. 7. bola inštalovaný v anglickej verzii výber z výstavy Tajomstvo svetla a vody na medzinárodnom fyzikálnom workshope HSCI 2013 v Košiciach.


V sobotu 29.6. sa konala na Hvezdárni výročná členská schôdza SZA.

 


ČLOVEK A VESMÍR

 Novohradská galéria Lučenec Človek a vesmír
( spoluorganizovanie), naše astronomické fotografie a výber astrofoto z ČAM, výstava bola predĺžená do 4.8.
výstava predĺžená do 4.8.
od. 21.6. do 31.7. je v Novohradskom múzeu a  galérii v LC výstava astronomických fotiek, našich aj z výstavy Vemírne dimenzie.

 

Výstava je citlivým spojením umeleckých diel a fotografií z vesmíru. Vystavujú umelci, ktorí tvorili pod vplyvom zážitkov, súvisiacich s vesmírom, a  tak diela, doplnené  fotografiami, sprostredkúvajú nevšedný pocit. V ďalšom malom intímnom priestore sa premietajú klenoty vesmíru, odrážajú sa na podlahe s tmavým sklom a akoby starými amforami.  Nimi pretekal čas a priestor, človek sa dotýka vesmíru a cíti, aký je malý. K nádherným fotografiám zo súťaží Česká astrofotografie měsíce napísal jeden návštevník, že sú ako z Hubblovho teleskopu, iní ocenili spojenie poučného a umeleckého obsahu... S pracovníkmi múzea sme sa zhodli, že spolupráca sa vydarila, že práve takouto formou je možné osloviť mnohých návštevníkov. Vesmír chvíľku pretekal dejinami a zostal v duši.


 


 

Z príležitosti Dňa národných parkov sme  v Poloninách 2.6. boli spoluorganizátorom slávnostného otvorenie NCH Pod tmavou oblohou v Novej Sedlici. Pre RTVS boli zaujímaví hlavne jeho autori, P. Begeni (MO SZAA v RS) a P. Rapavý. Celodenná akcia s mnohými zaujímavými programovými bodmi zaujala i verejnosť. My nezabudneme na expozíciu A. Duchnoviča v Topoli, v obci Ulíč pokračovala akcia pekným kultúrnym programom a návštevníci si snáď budú pamätať pozorovania ďalekohľadmi pri striedavo oblačnom počasí i zábavu pri skladačkách, za ktoré boli odmeňovaní pohľadnicami Parku tmavej oblohy. Zvedavosť bola veľká...návštevníkov mnoho, z nášho stanovišťa aspoň pár foto. Viac http://www.szaa.org/index.php/bohom-zabudnuteci-pozehnane-poloniny.html

 

 


 

Dňa 31.5. sme sa zúčastnili v Poltári akcie Poltárska vetvička, ktorej hlavným organizátorom bola CHKO Cerová vrchovina.

Akcia bola venovaná dňom biodiverzity a Karpatským parkom.

Okolo 500 návštevníkov sa na našom stanovišti mohlo zoznámiť s problematikou svetelného znečistenia,

Parkom tmavej oblohy v Poloninách, zapozorovať si Slnko, či zabaviť sa s astronomickými skladačkami za malý suvenír.


 

Hvezdáreň hostila v dňoch 17.-19.5. delegátov a hostí X. Valného zhromaždenia SZA. Nie, nie je to chyba v názve ani logu, delegáti odsúhlasili nielen správy o hospodárení, o činnosti a správu KRK, ale i zmeny stanov, medziiným i samotného názvu, z ktorého vypadlo slovo amatérov. Takéto náročné jednanie si vyžadovalo i kvalitnú občerstvovaciu posilu. Postaral sa o ňu v podobe šalátov, kým sa nedovarí guláš, náš sponzor KORO Oba  boli výborné, na foto hlavný kuchár V. Klčo možno práve ukazuje, pozor nepresoliť... A všetko bolo tak akurát i vnútri, kde medzitým  trochu varili i delegáti. Čo navarili, to si odniesol v škatuli predseda volebnej komisie Peter Augustín. Zakrátko bol známy nový predseda Tomáš Dobrovodský i nová rada SZA (Mikušinec, Štefeček, Augustín a Švihorík), staronový sekretár P. Rapavý mohol byť s priebehom spokojný. Sivočierny dym ešte chvíľku stúpal, hostia a delegáti sa rozišli po parku, relaxovať a debatovať a niektorí aj do druhej kupoly, kde im Paľo Rapavý ukázal, ako robí detaily Slnka. (foto a text DR)

 


Solárne dni skončili, od MŠ až po SŠ, všetci si prišli na svoje, akcii bola venovaná pozoronosť na miestnych spravodajských serveroch Gemerland, Rimava, mestských stránkach, ale i dvojstrana v Novom Čase i krátka reportáž v správach TV Markízy 12.5.


Žiaci ZŠ Evanjelická sa nevedeli nasýtiť autodráhy, pripojenej k fotovoltickému panelu.

 

Európske solárne dni 6. - 9.5.

Aj keď 6.5. ráno Slnko spočiatku nechcelo spolupracovať, fotovoltický panel s autodráhou predsa len nesklamal študentov SPOŠ. Gymnazistom počasie prialo viac a tak po krátkej prednáške o Energii zo Slnka, videli aj slnečné škvrny aj solárne hračky v akcii vonku na slnku a nielen pod lampou. Pozreli si aj miestny slnečný čas, slnečný varič i kolektor. Na záver sme sa spoločne opäť pobavili kontrolnými otázkami, tie najrýchlejšie správne odpovede boli odmenené malými suvenírmi, príveskami, perami, náramkami, balónikmi od Slovak RE Agency. Záverečná spoločná foto je plná úsmevov. (DR)


 

MŠ využívajú dobré počasie, aby sa niečo nové u nás dozvedeli, pobavili i poučili. Okrem základného zoznámenia sa s vesmírom v prednáškovej ich vždy upútajú aj rôzne aktivity, púšťanie raketky, zážitky pri ďalekohľade a kolotoč na kupole. Tentokrát k tomu pribudli aj demonštrácie solárnych hračiek, keďže oficiálne začali v máji Európske solárne dni. Náš oficiálny program ESD začína 6.5, no naši malí predskokani z MŠ Teriakoviec zažili generálnu skúšku solárneho vláčika už dnes, všetkým sa páčil.

 

 

Maximálna fáza
Čiastočné  dotyčnicové zatmenie Mesiaca 25.4. bolo zaujímavé svojou nezvyčajnosťou. Hvezdáreň bola prístupná verejnosti od 21 hod. a až o 22:08 LSEČ nastala maximálna fáza a tak si
návštevníci zatmenie i pozorovania užili. Popri tom sa besedovalo  o všeličom, s poslednými príjemnými hosťami sme sa  rozchádzali až po 23 hod.
Najbližšie zatmenie Mesiaca nás  čaká až v septembri v roku 2015.
Paľo Rapavý nafotil pre vás v hlavnej kupole 1000mm ohniskom peknú skladačku.

 


 

Deň Zeme 22.4. v spolupráci s Ekorelaxom a ďalšími partnermi na Hlavnom námestí prilákal okolo 400 detí a dospelých a niesol sa v duchu eko aktivít. Naše stanovisko zaujalo nielen pozorovaním slnečných škvŕn a protuberancií, problematikou svetelného znečistenia ale i demonštráciou čistej energie zo Slnka solárnymi hračkami. Každý chcel vyskúšať, ako to funguje..

Medzitým sa kompletizovala chobotnica z odpadu a jej chápadlá dosiahli až k návrhu zápisu do Guinnessej knihy rekordov. Odmenou deťom boli plagáty, aj z našej produkcie Mapa svetelného  znečistenia a Zaujímavé optické úkazy. Z nášho stánku si odniesli kopu rôznych letáčikov. S niektorými návštevníkmi   sa isto stretneme už v najbližších dňoch na zatmení Mesiaca 25.4., alebo na Solárnych dňoch 6.až 9.5., ktoré sme propagovali. http://www.gemerland.sk/?p=35557 (DR)

 

19.4. Odznela na Gymnáziu M. Hrebendu v Hnúšti prednáška o Zatmení Slnka v Austrálii.


 

Už niekoľko rokov sa nepretržite podieľa Hvezdáreň aj SZAA na organizácii konferencie Tvorivý učiteľ fyziky alebo Festival Fyziky. 7.-10.4. opäť v Smoleniciach zavládol fyzikálny duch. viac... Tvorivý učiteľ fyziky
http://www.szaa.org/index.php/festival-fyziky-smolenice-2013.html

 

Okresné kolo ČVOH 5.4. zase preverilo vedomosti žiakov v 3 kategóriách i troch kolách. Tí, čo obstáli najlepšie v písomnom teste, obrázkovovom i ústnom kole, si odniesli diplomy i ceny a stretnú sa ešte v apríli na krajskom kole v KHaP M. Hella v Žiari nad Hronom. Nie všetky odpovede boli samé päťky, ale nálada bola veselá. Napomohli tomu i vtipné bonmoty poroty aj kultúrne vložky v podobe vlastných astronomických veršovačiek predsedu poroty a riaditeľa P. Augustín, takže veríme, že si súťažiaci odnesú príjemné spomienky . V takom veselom prostredí sa isto na nich nalepili i nové vedomosti.

 

Kométa PanSTARRS pri večernom pozorovaní 22.3. pre verejnosť napriek nie veľmi priaznivej predpovedi potešila. Konečne sa vyjasnilo a tak príležitosť využilo okolo 10 návštevníkov. Popri tom Jupiter, Mesiac, súhvezdia, Plejády a Sírius, to všetko spoznali a naučili sa nájsť na oblohe aj tí najmenší.

Na Deň astronómie sa v priebehu akcie zišlo okolo 25 návštevníkov, pred prednáškou si mohli prezrieť astropark, pozorovať  slnečné škvrny aj protuberancie. Zážitky zo zatmenia Slnka 2012 v Austrálii priblížil RNDr. Pavol Rapavý. Po prednáške si návštevníci pozreli Jupiter a Mesiac,  počasie kométe žiaľ neprialo, možno nabudúce...žiakom zo ZŠ Daxnerova M. Mitterovi, P. Váradimu a Ch. Nagyovi ďakujeme za plagátik, ktorý iniciatívne vyrobili. Vstupné bolo len dobrovoľné a rozdávaný bol materiál o Jasných kométach v roku 2013, možno sa na jeseň stretneme pri kométe ISON.

 

 


4.3. na vyhlásení BOTO (Beskydskej oblasti tmavej oblohy) sa aktívne zúčastnil aj Pavol Rapavý.

 http://poloniny.svetelneznecistenie.sk/aktuality/beskydska-oblast-tmavej-oblohy/


Jarné prázdniny na Hvezdárni program

Celotýždenný i celodenný program jarných prázdnin ( 25. 2. – 1. 3. ) prilákal návštevníkov nielen na večerné pozorovania súhvezdí a objektov nočnej oblohy ale aj Mesiaca a Jupitera, ktoré dominovali na predjarnej oblohe. Cez deň si mohli pozrieť slnečné škvrny a tiež protuberancie vďaka protuberančnému ďalekohľadu z MO SZAA, s ktorým hvezdáreň stále úzko spolupracuje, lebo aj pracovníci hvezdárne sú jej členmi. Vďaka nej sme mohli spestriť program aj ukážkou  solárnych hračiek. Škorpión, kobylka, motýľ i auto na slnku priam ožívali a mimoriadne zaujali aj rodičov, nielen deti. V prednáškovej miestnosti pred premietaním zaujali aj farebné zázraky interferencií v našom "polarizačnom akvárku". Popoludňajší program filmov zahrnoval mnoho tém, vrátane planét i asteroidálnej hrozby z vesmíru. No zažiť mohli aj skutočné meteority vo výstavke vo vestibule. Ešte pred prehliadkou astroparku si mnohí vybrali nejaké suveníry z 3D či obyčajných pohľadníc. Jar je však aj o prebúdzaní prírody a tak v parku obdivovali nielen slnečné hodiny a modely asteroidov, ale i snežienky a bahniatka, ktoré sú jej poslami.


Na akciu prišla aj Gemerská TV, zaujímala ich aj cesta za zatmením do Austrálie, o tej sa však všetci  dozvedia viac na Dni astronómie v nedeľu 17.3.Deň astronómie

 

Na vernisáži 22.2. v Múzeu sa zišlo okolo 45 detí a dospelých, prehliadka, fotenie pri výkresoch a debaty, príiemné stretnutia zas po roku pri detskej fantázii a detskom vesmíre..zaslaných 300 prác a takmer všetky vystavené. href="http://www.gemerland.sk/?p=33470"> http://www.gemerland.sk/?p=33470

Tu som doma...ukazuje  Laura Skruteková na svoju prácu, na ktorej je akási kozmická loď, vzdialene pripomínajúca obrysy vianočného kapra. Domov a pohoda, to je ten vesmír, ktorý chceme zažívať vo veľkom i našom malom rozmere. Je to i naša Zem, stratená vo vesmíre aj abstraktné ulitky domova, tak pripomínajúce špirálky galaxií i rakety, ktoré sa plavia vesmírom ako malé ostrovčeky domova.


 

15.2. zrážka s asteroidom 2012 DA14 nám nehrozí

 prehľadová mapka 2012 DA14

http://tech.sme.sk/c/6704668/pozrite-si-mapu-vsetkych-miest-kam-niekedy-padol-meteorit.html

 


 

Nezabudnite, že uzávierka výtvarnej súťaže je už 16.2.2013, porota je plánovaná 19.2.


 

 

ROK 2012


 


 


 

 

viac ROK 2012
viac ROK 2011

viac ROK 2010

viac ROK 2009  

viac ROK 2008    

ROK 2007 a 2006  AKCIE VIAC

 

Fotografie zo starších  akcií nájdete v sekcii  FOTO .