Viac o akciách v roku 2012, na ktorých sa podieľame..

 Hvezdáreň v Rimavskej Sobote


ďalšie astronomické aktuality nájdete v astronomické odkazy ,

články (z kozmonautiky , astronómie napr. aj na  genezis),  universetoday

doporučujeme aspoň obrázky napr. astronomický snímek dne (veľmi pohotový preklad APOD), kde nájdete aktuálny i archívne.

viac ROK 2011

 

 

 

 

Nezabudnite, že uzávierka výtvarnej súťaže je už 16.2.2013, porota je plánovaná 19.2.


 

 

ROK 2012


 


Dvaja pracovníci sa zúčastnili v rámci dovoleniek expedícií za úplným zatmením Slnka v Austrálii. http://www.skynightly.com/reports/Total_Solar_Eclipse_In_Australia_Nov_14_999.html

 


 

V rámci projektu Orange pre SZAA sa zrealizoval na Zboji v Parku tmavej oblohy v Poloninách symbolický cintorín obetí svetelného znečistenia, na fotke Pavol Rapavý a Vojtech Klčo, pracovníci Hvezdárne a členovia MO SZAA. S podporou APVV LPP-0059-09(2012) vydalo v septembri SZAA(Rapavý, Begeni) aj skladačku Svetelné znečistenie a nočné životné prostredie.
http://www.szaa.org/index.php/symboliky-citori-obetisvetelneho-zneciteni.html

 

 


Svetový kozmický týždeň

http://www.worldspaceweek.org/wsw/index.php

http://www.worldspaceweek.org/intro_-_slovak.html

Dobrodružstvo poznávania Marsu kozmickými sondami od Vikingov, Sojurneru až po vedecké laboratórium Mars Curiosity, ktoré pristálo na Marse 6.8.2012,  zažili žiaci ZŠ Dobšinského počas Svetového kozmického týždňa na Hvezdárni. Prednáška Katky Kerekešovej zaujala aj v Knižnici M. Hrebendu, zúčastnia sa jej aj žiaci na Gymnáziu a verejnosť si ju môže vypočuť 5. a 12.10. o 18 hod. na Hvezdárni pred več. pozorovaním. Z Mars Curiosity nájdete zaujímavé videá aj na internete, ale komplexné rozprávanie o objavovaní počas desiatok rokov, zažijete iba na prednáške...( Video z Mars Curiosity animácia misie 5min 7 minút hrôzy z pristátia)

 


 

Najmenší návštevníci z Lovinobane a Mýtnej 21.9. sa najviac tešili z vystreľovania raketky i z kolotoča na kupole aj z toho, ako slniečko urobilo dieru do papiera.

 

Krátke zoznámenie s Mesiacom, Slnkom a planétami bolo ukončené ukážkou beztiažového stavu a na záver aj premietaním zvieratiek, aby si vážili život na Zemi, lebo vo vesmíre nie je. Poslednú foto urobil jeden z nich, nádejný fotograf, ktorý chcel všetko vyskúšať...ich celý album z výletu, foto všetkého, čo ich zaujalo u nás, je https://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/106568895823007012957/albumid/5791648385200978097?alt=rss&kind=photo&hl=en_US/a>

 

19.9. k nám zavítala priateľská pracovná exkurzia z ČR (Pražská pobočka ČAS), strávili sme spolu vyše 2 príjemné hodiny, fotili si všetko, planétky v parku, slnečné hodiny, výstavku meteoritov i prednáškovú, na kupole sa sa vžil do najmenších návštevníkov P. Suchan a povozil sa. V 2. kupole zaujali aj detaily slnečných škvŕn, ktoré sa u nás pravidelne pozorujú. Nakoniec sa debatovalo o spoločných záujmoch a ďalšej spolupráci, ktorá má dlhú tradíciu v oblasti svetelného znečistenia i astronomickej fotografie.

 

25.8. mali v Bottove 90. výročie založenia obce. Vďaka úzkej viacročnej spolupráci sme sa ho zúčastnili aj my. Oslávili ho veľkoryso v dožinkovom duchu, s omšou, kultúrnymi vystúpeniami aj spomienkou na rodákov i na tých, po ktorých bola obec pomenovaná, po básnikovi Ivanovi Kraskovi, vlastným menom Botto. Vďaka sponzorom ochutnalo viac ako 400 návštevníkov slávnosti rôzne druhy gulášov, pečené prasiatko, deti sa vyšantili na nafukovacej šmýkačke, trampolíne i jazdou na koni. Pozorovanie protuberančným ďalekohľadom bolo zaujímavým spestrením programu .


 

21.7. Pozorovanie v Drienčanoch,
odovzdanie certifikátu o pomenovaní asteroidu po P. Dobšinskom

http://www.rimava.sk/spravy-z-regionu/asteroid-dobsinsky/

 21.7. sa konalo v  pôsobisku P. Dobšinského v Drienčanoch tradičné podujatie Dedina ožíva. Keďže sme spolupracovali aj pri predchádzajúcich ročníkoch, aj pri stavbe rozprávkových slnečných hodín, skrsla myšlienka pomenovať nejaký asteroid po Pavlovi Dobšinskom. Plán sa podaril a osvedčenie o pomenovaní asteroidu bol odovzdaný práve na tejto akcii, tešila sa z neho p. Koniarová, aktivistka OZ Valgatha i starosta. Folklórne slávnosti, speváci i tanečné súbory pritiahli množstvo ľudí napriek daždivému počasiu, pozorovanie slnka sa teda nekonalo. Dedina však ožila návštevníkmi, i tie figuríny, ktoré vyzerali ako živé, by sa asi najradšej poprechádzali dvormi a zakúsili miestne špeciality. Kolorit podujatia spestrila aj skupina Dúhová rodina (z Indie a Európy), ktorá hrala, spievala i ponúkala Chapati za dobrovolný príspevok, dodala tak akcii medzinárodný rozmer. Správu o pomenovaní asteroidu prebrali mnohí...

http://www.webnoviny.sk/veda-a-technika/rozpravkar-dobsinsky-sa-zapisal-medz/525338-clanok.html?from=panel_imgarticle


http://www.24hod.sk/rozpravkar-dobsinsky-sa-zapisal-medzi-hviezdy-ma-asteroid-cl202294.html


http://www.news.sk/rss/link/2012/07/5189065/rozpravkar-dobsinsky-sa-zapisal-medzi-hviezdy-ma-asteroid/


http://www.plusky.sk/veda-a-technika/rozpravkar-dobsinsky-sa-zapisal-medzi-hviezdy-ma-asteroid/


http://dnesaktualne.cz/rozpravkar-dobsinsky-sa-zapisal-medzi-hviezdy-ma-asteroid/ 

 Prechod Venuše popred Slnko 6.6., na Hvezdárni pre verejnosť od 4h:30m. LSEČ

 (Mimoriadny astronomický úkaz, planéta Venuša pôjde popred Slnko ako malý čierny kotúčik, také miniatúrne zatmenie Slnka. ..viac )


 5.6. pred prechodom  Venuše sa v KHaP M. Hella v Žiari nad Hronom odhaľovala busta M. Hella za prítomnosti ministra školstva, zástupcov obč. združenia M. Hella, ktorí sa svojím projektom zaslúžili o zhotovenie busty, mnohých vzácnych hostí podpredsedníčky NR SR Laššákovej i min. Čaploviča, zástupcov VUC, primátorov miest. Pod taktovkou riaditeľa P. Augustína akcia  začala prednáškou M. Znášika zo Žiliny, ktorá priblížila osobnosť M. Hella ako aj význam jeho pozorovania pre kultúrne dedičstvo, pokračovala programom v planetáriu a prehliadkou zariadenia i výstav Tajomstvo svetla a vody a fotografií z exepdície Zodiac, ktoré zaujali aj min. Čaploviča. Po oficiálnom programe sa hostia venovali neformálnym diskusiám pri slávnostnom pohostení,  ktoré umocňovalo význam osobnosti M. Hella v našej kultúre.


2.6. na Kurinci oslávili MDD deti pri množstve atrakcií, ku ktorému patrilo aj pozorovanie v ďalekohľadoch. Škvrny a hlavne protuberancie mnohí videli prvý raz. Rovnako zaujal malých aj veľkých v besedách aj blížiaci sa prechod Venuše. Vydarenú akciu zorganizoval CVČ Relax, s ktorým tradične spolupracujeme.  Prezentovali sa aj zvieratkami z EKORELAXU, v susedstve nášho stánku bol tento prítulný hadík, každému, kto sa nebál,  sa okrútil okolo krku...

 


 

 Deň biodiverzity v sobotu 19.5. pritiahol  na Fiľakovský hrad takmer 500 návštevníkov. Prišli na bohatý program prezentácií parkov a CHKO ale i vystúpení detí. Náš stánok bol v permanentnom obkľúčení záujemcov o pozorovanie škvŕn a protuberancíí, diskusiu o svetelnom znečistení i Parku tmavej oblohy Poloniny. Deti sa navyše hrali so skladačkami, za ktoré boli odmeňované astronomickými pohľadnicami a niektorým sa to tak páčilo, že sa opakovane vracali aj s kamarátmi, aby získali nové. Tie najmenšie dostali aj balóniky, ktoré zostali zo solárnych dní. Aj 3D pohľadnice slnečnej sústavy boli magnetom, na ktorý si  musel každý siahnuť, pripomínali, že Zem je jediná planéta, na ktorej je život...Akcia bola veľmi dobre zorganizovaná vďaka mestu a hlavnému organizátorovi CHKO Cerová vrchovina (Katke Gaálovej)

 


Besedy na ENVIROFILMEspan lang="en-us"> s výstavami ( 15.-16.5. BB, a 18.5. Poltár) http://szaa.org/index.php/envirofilm-aj-o-svetelnom-zneisteni.html

 


  Európske solárne dni

V rámci Európskych solarnych dní a v spolupráci s so Slovenskou agentúrou pre obnoviteľné zdroje ako aj Fotovoltaickou elektrárňou v susedstve Hvezdárne pripravila Hvezdáreň program v dňoch 2.- 4.5. pre verejnosť a školy.
 7.5. Prednáška V. Rušina na Gymnáziu I. Kraska v RS :Slnko a zatmenia
Vstupy : Pre verejnosť 2.5. o 16 hod., v ďalšie dni pre školy, s exkurziou v elektrárni, prednáškou o solárnej energii ako obnovitelnom zdroji, demonštráciou fotovolt. panelov, veternej energie, slnečných hodín, pozorovaním Slnka, škvŕn a protuberancií. Foto nájdete v Európske solárne dni ,

 

Deň Zeme v spolupráci s Ekorelaxom a lesníkmi na námestí úspešne pritiahol mnoho detí i dospelých. Opäť sa nadšene robila veľká chobotnica z odpadových sáčkov (mala vyše 40m), na pódiu vystupovali detské súbory s ekohrami, u nás si pozreli slnečné škvrny a protuberancie, pobesedovali o vplyve Slnka na Zem, u lesákov poznávali, ako chrániť prírodu a strážiť ekosystém aj pri hre s vyvažovaním zemegule. Spropagovali sa i obnoviteľné zdroje nenergie a akcia Európskych slárnych dní, ktorá bude u nás 2.-4.5.

 

15.-18.4. sa konala opäť v Smoleniciach opäť pod gesciou SFS konferencia Tvorivý učiteľ fyziky. Za zorganizovanie  programu plného inšpirácie a nápadov v závere všetci úprimne ďakovali Daliborovi Krupovi, my sme sa zúčastnili opäť ako spoluorganizátori, P. Rapavý odprednášal zaujímavosti o monitorovaní jasu nočnej oblohy, pozornosti sa tešila aj výstava Tajomstvo svetla a vody 2. ako i náš polarizátor na trhu nápadov, veľký záujem bol aj o pozorovanie oblohy v spolupráci s K. Petríkom. Na konferencii sa 80 účastníkov tešilo aj z prítomnosti slovenského kozmonauta I. Bella, ako i českých kolegov z Brna a Plzne. Viac informácii o priebehu bude na oficiálnych stránkach akcie, odkaz pripojíme.

 


 

13.4. sa zišli súťažiaci okresného kola Čo vieš o hviezdach, aby v troch lategóriách prezentovali svoje vedomosti pre postup do krajského kola, na pamiatku na záver ešte fotka s predsedom poroty riaditeľom KHaP RNDr. P. Augustínom.

 

31.3. info o hodine Zeme a registrácia a hodina Zeme pre školy

 

 18.3. Deň astronómie na hvezdárni  sa koná tradične v najbližšiu nedeľu okolo prvého jarného dňa a jar prišla pozdraviť ako prvá babôčka zubatokrídla. Postupne sa schádzali návštevníci do parku, kde si mohli pozrieť slnečné hodiny, v kupole, kde verejnosť nemá obvykle prístup videli, ako sa robia detaily škvŕn a hlavne besedovali... Hlavný program bol venovaný kameňom z vesmíru. Navnadiť ich mohla už výstavka meteoritov vo vestibule, napokon prednáška s rovnakým názvom ako i premietanie filmu Hrozba z nebies isto uspokojili všetky zvedavé otázky. Návštevníkov tam zaujala aj plazmová guľa a výstavka o vesmíre. Pomaly sa stmievalo ale i keď sa nad západom  zbiehali  mraky,  napokon všetci návštevníci viídeli aspoň fázy Venuše i Jupiter, ktoré po nedávnej konjunkcii boli stále magnetom na oblohe. Tí ktorí vydržali program dlhší ako 4 hodiny, napokon videli i čistú oblohu zo súhvezdiami, dozvedeli sa, ako bude putovať Venuša ďalej, až sa stretne  4.4. s Plejádami. Určite si to mnohí návštevníci pozrú, bude to opäť zaujímavé zoskupenie na oblohe. Pred odchodom si poniektorí odniesli drobné suveníry. Nás potešilo, že prišlo takmer 40 záujemcov, ktorí sa k nám isto znovu vrátia. http://www.gemerland.sk/?p=20185

 


 

Na vernisáži tak trocha fyzikálnej výstavy (podporenej APVV) Tajomstva svetla a vody v NZ (7.3. o 17. hod.)bola príjemná atmosféra a záujem návštevníkov veľmi potešil, rozhovory sa pretiahli do pol siedmej večer.

6. 3. sa konal v KHaP v Žiari nad Hronom seminár pre učiteľov z príležitosti Roku M. Hella a k júnovému prechodu Venuše pred slnečnýmdiskom. Prednášali aj členovia obč. združenia M. Hella, z hvezdární M. Znášik zo Žiliny, ktorý sa venoval histórii prechodov, J. Koza z AsÚSAV hovoril o organizácii pozorovaní v rámci celosvetovej akcie Venus transit. Po seminári nasledovala porada k zabezpečeniu pozorovania i vydania metodických materiálov, na ktorých sa aj my zúčastňujeme.

 


   Jarné prázdniny na hvezdárni 5. -  9. 3.
  Vernisáž 2.3. Vesmíru očami detí bola asi najväčším zážitkom pre tých najmenších, ale výstava sa páčila všetkým, v Múzeu bude prístupná do konca marca.
Okresné kolo výtvarnej súťaže Vesmír očami detí,
vernisáž 2.3. o 14,30 hod. v Gemersko-malohontskom múzeu

štatút súťaže vyhodnotenie zúčastnené školy

 

Prajeme všetkým našim návštevníkom a   spolupracovníkom, aby Vám  zázračno  sviatkov vydržalo v duši celý rok, k tomu zdravie a spokojnosť v rodinách i úspech v práci...:-)

 

 

 

 


viac ROK 2011

viac ROK 2010

viac ROK 2009  

viac ROK 2008    

ROK 2007 a 2006  AKCIE VIAC

 

Fotografie zo starších  akcií nájdete v sekcii  FOTO .