Viac o akciách, na ktorých sa podieľala Hvezdáreň v roku 2011


ďalšie astronomické aktuality nájdete v astronomické odkazy ,

články (z kozmonautiky , astronómie napr. aj na  genezis),  universetoday

doporučujeme aspoň obrázky napr. astronomický snímek dne (veľmi pohotový preklad APOD), kde nájdete aktuálny i archívne.

 


 

6.3. sa konal v KHaP v Žiari nad Hronom seminár pre učiteľov z príležitosti roku M Hella a k júnovému prechodu Venuše pred slnečným diskom. Prednášali aj členovia obč. združenia M. Hella, z hvezdární M. Znášik, zo Žiliny, ktorý sa venoval histórii prechodov, J. Koza z AsÚ SAV hovoril o organizácii pozorovaní v rímci celosvetovej akcie Venus tranzit. Po seminári nasledovala porada k zabezpečeniu pozorovania i vydania metodických materiálov.


 

  Vernisáž 2.3. Vesmíru očami detí bola asi najväčším zážitkom pre tých najmenších, ale výstava sa páčila všetkým, v Múzeu bude prístupná do konca marca.

 


 

Prajeme všetkým našim návštevníkom a   spolupracovníkom, aby Vám  zázračno  sviatkov vydržalo v duši celý rok, k tomu zdravie a spokojnosť v rodinách i úspech v práci...:-)

 

Medzinárodná česko-slovenská fotosúťaž k svetelnému znečisteniu Svieťme si na cestu, nie na hviezdy, ktorej bola naša Hvezdáreň spoluorganizátorom, už má svojich víťazov.

http://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/svetlo/9/

http://www.astro.cz/clanek/4924

http://www.svetelneznecistenie.sk/aktualne/147-vyhodnotenie-1-rocnika-medzinarodnej-fotosuaze-svieme-si-na-cestunie-na-hviezdy-2011.html

 


 

26.-28.10. v kine Fontána v Piešťanoch usporiadalo SÚH tradičný festival Astrofilm, naša Hvezdáreň sa na ňom podieľala nielen sprievodnými výstavami Vesmírme dimenzie a Svieťme si na cestu, nie na hviezdy ako aj postermi o svetelnom znečistení ale aj prednáškou P. Rapavého na túto problematiku. Výstavy videlo okolo 800 návštevníkov.

 

Počas akcie Astropraktika pre učiteľov na Kolonici boli inštalované aj tabule k Parku tmavej oblohy Poloniny. (Pri inštalácii pomáhal Vojtech Klčo člen MO SZAA v RS.)

 

V októbri boli na VÚC v Žiline nainštalované 2 výstavy z projektu APVV, Tajomstvo svetla a vody a Život zblízka, čať 1.

 

Spolupráca so SZAA na akcii Poloniny trvá, v rámci grantu Orange boli vďaka iniciatíve P. Rapavého zrealizované informačné tabule k Parku tmavej oblohy Poloniny ako aj k 49 rovnobežke i ďalšie materiály a takto čakajú v klubovni na  odvoz.

3.-7.10. Svetový kozmický týždeň u nás,   prednášky s premietaním 

(Celoslovenská koordinácia - Slovenský kozmický klub informácie
plagát vľavo si môžte stiahnuť.).

Medzinárodný kozmický týždeň je tentokrát venovaný najmä 50 výročiu človeka v kozme. Zaujali najmä ľudské osudy kozmonautov, aj film o havárii raketoplánu a tých menších v prestávke zaujala najmä letiaca raketka, no darmo, každý si chcel dupnúť a tak sa postavili do radu, no niektoré leteli veeeeľmi ďaleko..a deti mali veľkú radosť, kozmický týždeň si zapamätajú.


 

http://www.topky.sk/cl/13/1288274/Pripravte-sa-na-sobotu--meteory-zaplavia-nocne-nebo


Na zjazde SAS 22.-23.9. okrem milých stretnutí, odborných prednášok a správ o činnosti, ktorá bola veľmi bohatá a bude uverejnená na stránke SAS, prebehli aj voľby. Dôveru si získal L. Hric, ktorý správu odprezentoval a stal sa novým predsedom.

 


 

V pondelok 12.9. bolo v Dome matice slovenskej v KN v spolupráci s OOS v KN otvorenie výstav Vesmírne dimenzie a Svieťme si na cestu nie na hviezdy, spolu s postermi o svetelnom znečistení. Spojenie oboch tém má svoju hlbokú logiku a zaujalo. Pavol Rapavý predstavil problematiku svetelného znečistenia, projekty a aktivity s ním súvisiace ako i projekt ČAM, zo spolupráce ktorého vznikla astronomická výstava najlepších fotiek z ČR a SR. Výstavu aj prednášku k svet. znečisteniu si na druhý deň vypočuli žiaci zo škôl z KN v troch skupinách. Výstava potrvá do 7.10.

Projekt  APVV LPP- 0044- 07 v roku 2011 skončil,výstavy sa zapožičiavajú naďalej.

           
   

 


 

Na výjazde 27.8. Vo Veľkých Teriakovciach na akcii Dni chleba pri zrekonštruovanom mlyne sa deti ale i tí starší zabavili aj pri ďalekohľadoch, kde videli protuberancie i škvrny a tiež skladačkách, pomáhali aj mamy.

 

Na výjazde 9.7. v sobotu v Bottove sme boli súčsťou pestrého programu pre deti, vyskúšali si astronomické hry, skladačky, pozorovali škvrny aj protuberancie a zahrali sa aj s raketkou.

V sobotu na hrade Modrý Kameň sme sa zúčastnili pestrého programu na úvod prázdnin a zároveň záver nášho projektu. Po lietaní dravcov a fotení sa s orliakom návštevníci pozerali slnečné protuberancie..projekt APVV 2011


 

Dňa 25.6. sa zišli na Hvezdárni členovia MO SZAA v Rim. Sobote na výročnej schôdzi. Príjemné stretnutie okorenené gulášom, rozhovormi, i pozorovaním bolo  o hodnotení uplynulého obdobia aj o nových plánoch a projektoch.MO SZAA RS

 

Úplné zatmenie Mesiaca 15.6. v Rimavskej Sobote

aj keď počasie nebolo ideálne, pred koncom úplného a pri výstupe to kazili mraky, predsa potešilo fotografov aj okolo 35 návštevníkov...http://www.fotonet.sk/?idi=113531

 


 

15 minút po začiatku úplného zatmenia (21:37), bol Mesiac už krásne tmavý, tieň hustol do stredu a v maximálnej fáze (obr.22:11) bolo vidno, ako sa temný stred tieňa dostal do centra, tesne pred koncom úplného zatmenia (23:02) je viditeľný rozdiel v hustote tieňa, výstup bol poznačený mrakmi, ale na niektorých foto (23:12 a 23:51) vidno, ako sa moria a krátery z tieňa postupne vynárajú. Mraky sa vôkol krásne sfarbili, a mesačná koróna bola nádherná, ja som ju žiaľ zachytila až pri odchode domov...keď som na foťáku už opäť mala normálny objektív a statív..(foto D. Rapavá, foto animácie P. Rapavý) http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Daniela-Rapava-21_02-UT_1308296826.jpg

 

 

21:37 LSEČ 22:11max.fáza 23:02koniec 23:12výstup 23:51výstup  

 

Na zatmenie prišli niektorí už okolo 20 hod. na krátku informačnú prednášku, navnadila ich aj výstava astronom. fotografíí a tak skúšali aj oni niečo pofotiť, Mesiac vyšiel už po začiatku zatmenia a obloha bola ešte dosť svetlá, úplné zatmenie však bolo dobre vidieť. Bolo dosť tmavé a aj keď bolo na terase množstvo prenosných ďalekohľadov, v ktorých mohli okrem zatmenia pozorovať aj Saturn. Z 35 návštevníkov, ktorí postupne prichádzali sa predsa mnohí prišli pozerať aj do Coudé refraktoru v kupole a tiež na fotenie 1000 mm objektívom, kde videli aktuálne posledné fotky. Pred koncom úplného zatmenia a celý výstup už poznačili mraky, napriek tomu mnohí vydržali pozerať toto úchvatné divadlo dlhého a tmavého zatmenie až do polnoci.

 


Výstavy Svieťme si na cestu nie na hviezdy a Vesmírne dimenzie boli v pondelok 13.6. v spolupráci s priateľmi z Košíc s Dirnerom a Kimákom prevezené a nainštalované v Krakove v dome detí. viac projekt APVV 2011

 


 

V sobotu 4.6. spestrili naši pracovníci K. Kerekešová a P. Rapavý program deťom k MDD v Tomašovej, na akcii Csemadoku bolo okolo 40 detí.

 

V piatok na slávnostnostnej akci Kvet kultúry a umenia bol ocenený RNDr. Daniel Očenáš za celoživotnú prácu v kultúre, náš bývalý dlhoročný riaditeľ Krajskej Hvezdárne, neskôr riaditel zlúčeného pracoviska KHa P M. Hella, boli sme radi, že sme mu mohli zablahoželať osobne. Prvý krát bol takto ocenený aj astronóm.

 

Vo štvrtok poobede sme sa vrámci výjazdov cez projekt APVV 2011 zúčastnili Murgašových dní v Dome techniky v Lučenci, už tradične ich organizuje ZŠ Vajanského a my sme tentokrát zobrali malý protuberančný ďalekohľad, ktorý nám venoval M. Litavský z Košíc, bývalý riaditeľ našej hvezdárne.  Nadšenie učiteľov bolo veľké, pretože nikto z nich takto protuberancie ešte nepozoroval.

 

Akcie pre MŠ sa rozbehli, ďalekohľady, rozprávanie o Slnku, Mesiaci, iných planétach aj kozmonautoch, sú dobrodrožnou cestou do vesmíru pre najmenších. Za viaceré aspoň krátka reportáž z návštevy MŠ Rybárskej, šiltovky pekne otočiť, aby nezavadzali pri pozeraní a pravdaže jedine cez filter, inak by sme prišli o oči...fú aké je to veľké, pozerali hore na ďalekohľad. projekt APVV 2011

 

 


 

Deň Zeme sme v spolupráci s Ekorelaxom doobeda pripravili súťaž pre školy a poobede sme sa na námestí zúčastnili veľkej akcie pre deti, o vplyve aktivity Slnka na Zem sme sa rozprávali pri ďalekohľade, kde mohli vidieť protuberancie. Viac foto na .projekt  APVV LPP- 0044-07


12.-15.4. sa už po 4. raz stretli v Smoleniciach učitelia a fyzici na seminári Tvorivý učiteľ fyziky. Vďaka hlavnému organizátorovi SFS a Daliborovi Krupovi sa vyše 50 účastníkov mohlo opäť podeliť o skúsenosti a nápady ako učiť fyziku zaujímavo, nechýbali trhy nápadov, úvodné zaujímavé prednášky fyzikov, mnoho experimentov. Zúčastnili sme sa jej fyzikálnou výstavou Tajomstvo svetla a vody ako i prednáškou o Parku tmavej oblohy Poloniny. Na obr. vpravo vidíte levitáciu s dr. Beňuškom, v strede Propaguje dr. Krupa zadarmo stiahnuteľný časopis..projekt  APVV LPP- 0044-07


 


29.3. sa zišli žiaci a študenti 3 kategórií v súťaži Čo vieš o hviezdach, v uvoľnenej atmosfére si zasúťažili nielen skalní, ale i nováčkovia. Súťaž sa páčila i p. učiteľkám a na budúci rok posilnia rady súťažiacich nové nádeje a tak snáď všetci odchádzali spokojní. Ocenení a postupujúci sa stretnú so svojimi konkurentami na krajskom kole v Žiari nad Hronom.

Hodina Zeme – hodina pre našu planétu

(šanca pre každého obyvateľa, mesto aj obec)

Hodina Zeme je najväčšou environmentálnou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Je globálnou výzvou pre celé ľudstvo, pre každého z nás, výzvou na podporu aktivít k trvalo udržateľnému životu na našej modrej planéte. Počas tejto jednej  hodiny dajme najavo, že si uvedomujeme problémy globálneho otepľovania i svetelného znečistenia.

V sobotu 26. marca 2011 o 20:30 môžeme na hodinu zhasnúť svetlá a podporiť tak boj proti klimatickým zmenám.  Zapojiť sa môže každý z nás, zhasnutím svetiel a nepotrebných elektrospotrebičov vo svojej domácnosti či firme. Najlepšie sa však môžu zapojiť mestá a obce vypnutím alebo redukovaním verejného osvetlenia či osvetlenia budov, kostolov, pamiatok. Podporia dobrú vec a nič ich to nebude stáť! viac....

Banner Hodiny Zeme

http://

 

hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/materialynastiahnutie.php

 

 V nedeľu 20.3. Deň Astronómie na Hvezdárni
od 15 hod. prichádzali ľudia na  prednášku,
pozorovanie Slnka, výstavy a besedu, žiaľ kvôli počasiu sa večerné pozorovanie nekonalo, ale vyše 30 záujemcov odišlo s príjemnými zážitkami, novými poznatkami i nejakými suvenýrmi, pohľadnicami i zadarmo rozdávanými plagátmi, objekty vzdialeného vesmíru z projektu APVV.

 


 

3.3. o 15,30 hod. hneď po skončení otvorenia VOD sme sa presunuli do TIC RS, kde kolegyne usporiadali stretnutie s autorkou výstavy Život zblízka, po krátkej besede  D. Rapavá sprevádzala  návštevníkov...výstava tam bude do konca marca.


 

 Vesmír očami detí

Vyše 60 detí sa 3.3. poobede  opäť zišlo v priestoroch Gemersko-malohontského múzea na vernisáži výstavy detských výtvarných prác. Prišli s rodičmi i učiteľmi, aby sa inšpirovali, našli ten svoj výkres a zatlieskali výhercom okresného kola tejto súťaže, ktorí si prevzali ceny od pracovníkov KHaP M. Hella Hvezdárne v Rimavskej Sobote. Tradičná výtvarná súťaž, organizovaná už takmer 30 rokov Hvezdárňou a posledné 3 roky podporovaná agentúrou APVV v námetovo špecializovanom projekte, ako i  spolupráca pri výstave s Gemersko-malohontským múzeom, prináša nevšedný kultúrny zážitok z čistoty detského pohľadu na vesmír, v ktorom žijú. V ňom sa odráža celý ich svet , nielen ten hviezdny a ten do vás  vstúpi a osloví vás cez 270 farebných výkresov, ktorých spoločná prezentácia vytvára novú kvalitu pohľadu. Nie je to len farebný ohňostroj, ale i radosti a osobné zážitky, ktoré sú pretavené do malých umeleckých diel.  Nejeden dospelý pri nich žasol a niektorí rodičia si zaspomínali aj na vlastné výkresy a detstvo. Zažiť tento svet a jeho atmosféru  môžete aj vy v priestoroch múzea do konca marca, potom budú postupujúce práce súťažiť v celoslovenskom kole v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove.

 

Vesmír očami detí 2011, uzávierka výtvarnej  súťaže bola predĺžená do 22.2.2011. Štatút 
Ceny boli odovzdané na vernisáži 3.3. o 14,30 v Gemersko-malohontskom múzeu na základe vyhodnotenia . Výstava bude do konca marca.

 Počas jarných prázdnin prichádzali detičky nielen na poobedňajší program a večerný program ale tak rôzne ako im to denný režim umožňoval, aj keď nebolo počasie na pozorovanie, exkurzia na hvezdárni, ktorú dôkladne prehliadli bola zážitkom. Projekt  APVV LPP- 0044-07


 

 

Z putujúcich výstav v tomto roku nám poslali foto z MsKS NZ, kde má veľký úspech fotovýstava Astronomické úlovky. Žiaci 9. roč. spoznávajú vesmír a svet astronómie a prírodných vied, možno im to pomôže v orientácii pri budúcom povolaní.

Uzávierka výtvarnej súťaže Vesmír očami detí je predĺžená na  22.2.2011, výstava je plánovaná na marec.


všetkým spolupracovníkom, kolegom a priaznivcom astronómie PF´ 2011

 


viac ROK 2010

viac ROK 2009  

viac ROK 2008    

ROK 2007 a 2006  AKCIE VIAC

 

Fotografie zo starších  akcií nájdete v sekcii  FOTO .