Objednávanie exkurzií

KDE NÁS NÁJDETE

 

Vítame Vás na virtuálnej návšteve na Hvezdárni v Rimavskej Sobote a pozývame na skutočnú...Každý  mal aspoň raz zažiť pohľad do ďalekohľadu na krátery Mesiaca, Saturnov prstenec, či pásy Jupitera a jeho mesiace, malú hmlovinku, galaxie či hviezdokopy, pri "padajúcej hviezde" cítiť, že umiera malý kamienok a našu Zem vidieť z vesmíru, asi by sme sa dívali na svet inými očami. Asi aj preto povedal  Milan Rastislav  Štefánik: "Astronómia je mierou kultúry národa."   spomienka na M.R.Š


     Otváracie hodiny, vstupné a akcie mimo Hvezdárne

denne v pracovných dňoch od 8:00hod. do 15:30 hod.

v pracovný piatok večerné pozorovanie  do 22:00  hod. ( v lete 23:00) (pri priaznivom počasí) .

 

  Vstupné

 

 Bezplatne : pedagogický dozor školských exkurzií, vojnoví veteráni

 

 

deti MŠ 0,5
žiaci ZŠ, SŠ (kolekt. exkurzie) 1
dospelí   1,5 €    
dôchodcovia 0,5     
rodinné vstupné  3          


Kultúrne poukazy sa  musia vopred dohodnúť .

 

 

Výjazdové akcie

Pri dohodnutých výjazdoch  sa platí 1,- € za žiaka, minimálny počet 25 + cestovné náklady, faktúra sa vystavuje v KHaP M. Hella, Žiar nad Hronom..

v rámci mesta su výjazdy na školy možné za kultúrne poukazy


 

Organizovaným kolektívom doporučujeme dohodnúť návštevu telefonicky aspoň tri dni vopred, v jesenných mesiacoch dva týždne vopred. Denné kolektívne exkurzie obsahujú prednášku na zvolenú tému buď všeobecnú alebo konkrétnu tematickú hodinu ,doplnenú veľkoplošnou projekciou obrázkov a videa, počítačovou simuláciou a pozorovaním cez deň Slnka jeho škvŕn, prípadne Mesiaca, Venuše, pre mladších s demonštráciou rotácie Zeme. Súčasťou akcie je aj beseda, celá trvá okolo 2,5 hodiny. Pre najmenších trvá okolo hodiny a je doplnená aj rozprávkou a otočením na kupole.  Konkrétnu ponuku tematických hodín nájdete v sekcii ASTRONÓMIA PRE ŠKOLY. Exkurzie je možné doplniť prehliadkou v astroparku  , kde sa nachádza malé arborétum, modely planétiek a dvojo slnečných hodín ako aj malé jazierko, ohnisko a posedenie. V areáli sa môžete zabaviť a poučiť pri exponátoch  Zábavnej astroškoly v prírode .

Individuálni návštevníci

Návštevníci večerných exkurzií

sú v krátkej informatívnej prednáške oboznámení s aktualitami na oblohe, po nej prebieha pozorovanie viditeľných planét, Mesiaca, objektov oblohy a poznávanie súhvezdí. Na pozorovanie Mesiaca je najvhodnejšie vybrať obdobie, kedy je v 1. štvrti, lebo bočné osvetlenie dáva plastický obraz kráterom, na objekty (hviezdokopy,hmloviny,galaxie) je vhodné obdobie novu alebo poslednej štvrte. Individuálne exkurzie sú možné bez predchádzajúceho ohlásenia počas piatkovej večernej služby, pre skupiny nad 10 ľudí je možné dohodnúť aj iný termín. Večerné pozorovanie sa koná len pri priaznivom počasí začiatok pozorovania je až po zotmení v závislosti od ročného obdobia (zimné mesiace po 18 hod, jarné po 19 hod. SEČ, resp. 20 hod. LSEČ, letné po 21 hod., jesenné po 19 SEČ). Aktuálna obloha, východy a západy planét sú v časti OBLOHA východy a západy Slnka, Mesiaca sú v  SLNKO A MESIAC.

Návštevníci dennýchch exkurzií
môžu navštíviť hvezdáreň počas aj  počas prázdnin

Výlety za poznaním a Prázdniny so Slnkom.
Pri priaznivom počasí cez deň pozorovanie Slnka,
besedy v prednáškovej s ukážkami lunária, levitácie, plazmovej gule, polaroscopu, výstavy (astronomické, meteoritov, výtvarná),  hry so solárnymi hračkami na terase, nákup astronomických suvenírov, exkurzie v astroparku v zábavnej Astroškole, s modelmi zemegule, rakety, kozmonautom, meridiánom a inými, geologický chodník, informačné tabule svetelného znečistenia...
V astroparku  občas prebehne aj malá lekcia fotenia pre začiatočníkov.)

Je vhodné si
 dohodnúť termín návštevy  vopred.

 

 Spoločenské akcie v astroparku (bez ubytovania):

do 16. hodiny                                1,5 €

celodenné   do 21. hodiny             2  €

K dispozícii je vybavená kuchynka (taniere, hrnčeky, príbory, mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica), sociálne zariadenie, solárna sprcha, kotlík, UFO ohnisko na varenie, záhradný krb.

Drevo a drevené uhlie si zabezpečujú návštevníci.

 


Zážitkové exkurzie

 

individuálne  exkurzie

 s pozorovaním Slnka a solárnymi hračkami

aj s relaxačným slideshow malých zázrakov a pokladov z astroparku

 

pre kolektívy, ZŠ a MŠ, aj výlety celodenné

spoločenské akcie v parku

 v astroparku  Astroškola v prírode

akcie s ubytovaním počas sezóny


 

home späť na hlavnú stránku