ASTROTÝŽDEŇ 2023 úspešne za nami!

 

V dňoch 31.07 až 04.08.2023 sa u nás na hvezdárni konala Letná prázdninová aktivita: Astrotýždeň 2023. Zúčastnilo sa jej 13 vašich ratolestí a spoločne s nami zažili veľa zábavného či zaujímavého. Deti si vyskúšali vesmírnu morzeovku, zakreslovanie slnečných škvŕn, spoznali princíp fungovania ďalekohľadu, hľadali poklad mimozemšťanov skrytý v hádankách, spoločne budovali 3D slnečnú sústavu, na hlinených doskách maľovali súhvezdia, zažili svetelné divadlo a na záver hľadali meteority v teréne. Taktiež si trochu precvičili nohy výstupom na Somošku a zažili neopakovateľný zážitok priamo v planetáriu Krajskej hvezdárne M.Hella v Žiari nad Hronom. Boli ste skvelí a my sme si pre vás vytvorili malú spomienku v podobe videa. Nech sa páči!

LETNÉ KINO - Kamerou späť do stredoveku

 

Dňa 23.8.2023 (streda) o 21:00 sa spoločne s nami môžete vrátiť do stredoveku a zažiť hviezdny zážitok priamo v Astroparku. Pozývame Vás na letné premietanie dokumentu zameraného na stredoveké fresky a nástenné maľby, a to priamo pod hviezdnou oblohou. Súčasťou programu bude film o spoznávaní krás vesmíru. Podujatie je určené pre malých aj veľkých. 

 

Počet miest na sedenie obmedzený! Odporúčame vám priniesť si so sebou karimatky alebo deky.

 

PROGRAM:

21:00 Dokumentárny film: Fantastický stredovek (52 min.)

22:15 Dokumentárny film: Hubblov vesmírny ďalekohľad (30 min.)

23:00 Večerné pozorovanie oblohy

 

VSTUP ZDARMA!

 

V prípade otázok nás kontaktujte mailom na adresu astrors@astrors.sk alebo volajte na číslo +421 47 5624 709

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nastala astronomická jar! (21.03.2023)

 

Začala sa nám astronomická jar! Jej príchod je spojený s tzv. jarnou rovnodennosťou, ktorá nastala 20.03.2023 presne o 22:24 CET (nášho času). A prečo práve tento časový okamih? Zatiaľ čo meteorologická jar začala už 1.marca (jarné obdobie v meteorológii definujú mesiace marec, apríl a máj), astronomická jar je posunutá približne o tri týždne, pričom je zadefinovaná významnou polohou našej planéty na svojej obežnej dráhe.

 

Jarná resp. jesenná rovnodennosť (lat. Aequinoctium) je okamih, kedy sa Slnko nachádza v jednej rovine so zemským rovníkom resp. na rovníku existuje jedno miesto, na ktorom slnečné lúče dopadajú kolmo na zemský povrch. Výsledkom danej skutočnosti, práve v oblasti rovníka, je v čase poludnia poloha Slnka v zenite (nadhlavník). Ak sa človek v tento deň postaví na rovník, bude mať Slnko priamo nad hlavou, a jeho tieň bude minimálny resp. žiadny.

 

Slovo rovnodennosť evokuje, že v danom okamihu by mal deň trvať rovnako dlho ako noc, teda 12 hodín a 12 hodín. V skutočnosti to neplatí, pretože Slnko je pomerne veľký objekt a na oblohe ho vnímame ako plošný objekt a nie bod. Zároveň, v atmosfére Zeme dochádza k lomu svetla, čoho výsledkom je možnosť vidieť Slnko nad východným obzorom, aj keď v skutočnosti je jeho poloha ešte pod horizontom. Spomenuté javy tak spôsobia drobné odchylky v dĺžke dňa, a to na úrovni priblížne 10 minút.

 

Na našej Hvezdárni sa s jarnou rovnodennosťou spája aj náš sviatok, a to v podobe Dňa hvezdárni a planetárií. Aj tento rok ho môžete osláviť spolu s nami!

☀️ DNES NASTANE LETNÝ SLNOVRAT ☀️

 

Práve dnes, 21.júna o 16:58 SELČ (stredoeurópsky letný čas), nastane letný slnovrat a s ním aj astronomické leto na severnej pologuli. Severný pól je v tento okamih maximálne naklonený k Slnku (priložený obrázok), ktorého lúče kolmo dopadajú na obratník Raka. Za severným polárnym kruhom nastáva tzv. polárny deň a v týchto oblastiach Slnko nezapadá. Platí, že dnešný deň je na severnej pologuli časovo najdlhší a noc najkratšia. V Rimavskej Sobote dnes vychádzalo Slnko o 4:39 SELČ a zapadať bude o 20:45 SELČ, čo predstavuje deň dlhý 16 hodín a 6 minút.

Rodinný Astrokvíz 2023

 

Máte radi vesmír a všetko, čo s ním súvisí?

Ste súťaživý typ?

Hľadáte spojenie príjemného s užitočným?

 

Ak ste na všetky tri otázky odpovedali ÁNO, tak príďte si preveriť svoje vedomosti a zároveň sa dozvedieť niečo zaujímavé na RODINNÝ ASTROKVÍZ 2023. Viac v priloženom plagáte! Účasť hláste vopred a neváhajte, počet súťažných rodín/skupín je limitovaný na 20.

 

V prípade záujmu nás kontaktujte mailom na adresu astrors@astrors.sk alebo volajte na číslo +421 47 5624 709

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vesmír očami detí 2023: Vernisáž, odovzdávanie cien, Výstava

 

Všetkých nadšencov umenia a astronómie pozývame na vernisáž výstavy výtvarnej súťaže Vesmír očami detí 2023, ktorá sa bude konať 21.4.2023 o 15:00 v priestoroch Gemersko - malohontského môzea. Súčasťou otvorenia výstavy bude odovzdanie hodnotných cien, a to žiakom víťazných prác. Výstava bude v priestoroch múzea situovaná do 31.5.2023. Tešíme sa na Vás!

Poznáme víťazov vedomostnej súťaže

„Čo vieš o hviedzach 2023“!

 

3. apríla 2023 sa v priestoroch našej Hvezdárne uskutočnilo okresné kolo vedomostnej súťaže Čo vieš o hviezdach 2023. Zúčastnilo sa jej 9 súťažiacich všetkých troch kategórií. Prví traja z každej kategórie postúpili do krajského kola, ktoré sa uskutoční v Krajskej hvezdárni a planetáriu M. Hella v Žiari nad Hronom: 25.4.2023 pre I. a II. kategóriu a 26.4.2023 pre III. kategóriu. Ceny pre víťazov boli zakúpené z finančných zdrojov Ministerstva Kultúry SR a našej Hvezdárne.

 

Po troch častiach súťaže, ktoré pozostávali z obrázkového kola, písomného kola a ústneho kola, sa víťazmi v jednotlivých kategóriách stali:

I.kategória (4. - 6. ročník ZŠ)

1. Matej Kupec

2. Patrik Marek

3. Adam Maťko

 

II.kategória (7. - 9. ročník ZŠ)

1. Richard Zvara

2. Roman Šotek

3. Bianka Brsková

 

III.kategória (žiaci SŠ a gymnázií)

1. Samuel Duda

 

Víťazom srdečne gratulujeme a držíme
im palce v ďalších kolách súťaže.

Niečo pre najmenších - ASTROTÝŽDEŇ 2023

 

Leto sa nezadržateľne blíži a s ním prichádzajú letné prázdniny. Počas nich si Hvezdáreň v Rimavskej Sobote pripravila pre vaše ratolesti letnú prázdninovú aktivitu pod názvom ASTROTÝŽDEŇ 2023. Čakajú vás zaujímavé odborné a spoločenské aktivity:

 

  • Denné pozorovanie Slnka a zakresľovanie slnečnej aktivity

 

  • Hľadanie meteoritov a prachových častíc z vesmíru

 

  • Modelovanie a 3D puzzle Slnečnej sústavy

 

  • Ako správne používať ďalekohľad

 

  • Astronomický Geocaching a mnohé ďalšie

 

Súčasťou Astrotýždňa 2023 bude aj návšteva hradu Šomoška a planetária v Žiari nad Hronom! Viac v priloženom plagáte.

 

POZOR! Prihlasovanie otvorené do 30. júna (piatok)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
WYSIWYG Web Builder

astrors@astrors.sk
Po-Pia: 8:00-15:30 na 047/5624709
Hvezdáreň v Rimavskej Sobote

Astronómia je meradlom kultúry národa.

(Milan Rastislav Štefánik)