Pozorovali sme Zákryt Venuše Mesiacom

Dňa 9.novembra sme pozorovali zákryt Venuše Mesiacom. Úkaz prebehol na dennej oblohe. Vstup planéty za osvetlený okraj mesačného kotúča začal o 11:04 a trval iba priblížne 45 sekúnd. Výstup z mesačného okraja v tieni mal začať o 12:20, avšak v danom čase pozorovanie prerušila oblačnosť.

 

Priebeh zákrytu môžete vidieť na priloženej sérii snímok.

Na Slovensku sme pozorovali polárnu žiaru!

 

Priatelia hviezd a nočnej oblohy! Dva výrony koronálnej hmoty počas víkendu (tzv. CMEs - Coronal Mass Ejections) spôsobené slečnou aktivitou, zapríčinili na Slovensku a vo veľkej časti Európy nebeské divadlo v podobe výraznej polárnej žiary.

 

Cez víkend zasiahol Zemskú magnetosféru a následne atmosféru Zeme slnečný vietor ako následok výronu koronálnej hmoty zo Slnka. Prvý výron bol zaznamenaný v noci z 31.októbra na 1.novembra a jeho priebeh je možné vidieť tu. Zem zasiahol v sobotu 4.novembra. Druhý výron z 3.novembra je možné vidieť na ďalšom zázname tu, pričom Zem zasiahol v nedeľu 5.novembra. Kombinácia týchto dvoch výronov spôsobila na Zemi geomagnetickú búrku triedy G3 (z 5 stupňovej G-škály) sprevádzanú výraznou polárnou žiarou, siahajúcou aj do nižších zemepisných šírok. Geomagnetická búrka na úrovni 3, označovaná ako "silná", môže byť sprevádzaná výkyvmi napätia v elektrickej sieti. Taktiež sa môžu vyskytnúť problémy s navigačným systémom a nízkofrekvenčnou rádiovou navigáciou. V podobných prípadoch je polárna žiara pozorovaná aj v nižších zemepisných šírkach (štandardne až do 50°, pričom Rimavská Sobota je priblížne na 48°).

 

Na fotografiach vidíme polárnu žiaru zachytenú priamo na Hvezdárni v Rimavskej Sobote (hore) a v okoli Fiľákova (dole).

ASTROTÝŽDEŇ 2023 úspešne za nami!

 

V dňoch 31.07 až 04.08.2023 sa u nás na hvezdárni konala Letná prázdninová aktivita: Astrotýždeň 2023. Zúčastnilo sa jej 13 vašich ratolestí a spoločne s nami zažili veľa zábavného či zaujímavého. Deti si vyskúšali vesmírnu morzeovku, zakreslovanie slnečných škvŕn, spoznali princíp fungovania ďalekohľadu, hľadali poklad mimozemšťanov skrytý v hádankách, spoločne budovali 3D slnečnú sústavu, na hlinených doskách maľovali súhvezdia, zažili svetelné divadlo a na záver hľadali meteority v teréne. Taktiež si trochu precvičili nohy výstupom na Somošku a zažili neopakovateľný zážitok priamo v planetáriu Krajskej hvezdárne M.Hella v Žiari nad Hronom. Boli ste skvelí a my sme si pre vás vytvorili malú spomienku v podobe videa. Nech sa páči!

LETNÉ KINO - Kamerou späť do stredoveku

 

Dňa 23.8.2023 (streda) o 21:00 sa spoločne s nami môžete vrátiť do stredoveku a zažiť hviezdny zážitok priamo v Astroparku. Pozývame Vás na letné premietanie dokumentu zameraného na stredoveké fresky a nástenné maľby, a to priamo pod hviezdnou oblohou. Súčasťou programu bude film o spoznávaní krás vesmíru. Podujatie je určené pre malých aj veľkých. 

 

Počet miest na sedenie obmedzený! Odporúčame vám priniesť si so sebou karimatky alebo deky.

 

PROGRAM:

21:00 Dokumentárny film: Fantastický stredovek (52 min.)

22:15 Dokumentárny film: Hubblov vesmírny ďalekohľad (30 min.)

23:00 Večerné pozorovanie oblohy

 

VSTUP ZDARMA!

 

V prípade otázok nás kontaktujte mailom na adresu astrors@astrors.sk alebo volajte na číslo +421 47 5624 709

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

☀️ DNES NASTANE LETNÝ SLNOVRAT ☀️

 

Práve dnes, 21.júna o 16:58 SELČ (stredoeurópsky letný čas), nastane letný slnovrat a s ním aj astronomické leto na severnej pologuli. Severný pól je v tento okamih maximálne naklonený k Slnku (priložený obrázok), ktorého lúče kolmo dopadajú na obratník Raka. Za severným polárnym kruhom nastáva tzv. polárny deň a v týchto oblastiach Slnko nezapadá. Platí, že dnešný deň je na severnej pologuli časovo najdlhší a noc najkratšia. V Rimavskej Sobote dnes vychádzalo Slnko o 4:39 SELČ a zapadať bude o 20:45 SELČ, čo predstavuje deň dlhý 16 hodín a 6 minút.

Rodinný Astrokvíz 2023

 

Máte radi vesmír a všetko, čo s ním súvisí?

Ste súťaživý typ?

Hľadáte spojenie príjemného s užitočným?

 

Ak ste na všetky tri otázky odpovedali ÁNO, tak príďte si preveriť svoje vedomosti a zároveň sa dozvedieť niečo zaujímavé na RODINNÝ ASTROKVÍZ 2023. Viac v priloženom plagáte! Účasť hláste vopred a neváhajte, počet súťažných rodín/skupín je limitovaný na 20.

 

V prípade záujmu nás kontaktujte mailom na adresu astrors@astrors.sk alebo volajte na číslo +421 47 5624 709

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vesmír očami detí 2023: Vernisáž, odovzdávanie cien, Výstava

 

Všetkých nadšencov umenia a astronómie pozývame na vernisáž výstavy výtvarnej súťaže Vesmír očami detí 2023, ktorá sa bude konať 21.4.2023 o 15:00 v priestoroch Gemersko - malohontského môzea. Súčasťou otvorenia výstavy bude odovzdanie hodnotných cien, a to žiakom víťazných prác. Výstava bude v priestoroch múzea situovaná do 31.5.2023. Tešíme sa na Vás!

Niečo pre najmenších - ASTROTÝŽDEŇ 2023

 

Leto sa nezadržateľne blíži a s ním prichádzajú letné prázdniny. Počas nich si Hvezdáreň v Rimavskej Sobote pripravila pre vaše ratolesti letnú prázdninovú aktivitu pod názvom ASTROTÝŽDEŇ 2023. Čakajú vás zaujímavé odborné a spoločenské aktivity:

 

  • Denné pozorovanie Slnka a zakresľovanie slnečnej aktivity

 

  • Hľadanie meteoritov a prachových častíc z vesmíru

 

  • Modelovanie a 3D puzzle Slnečnej sústavy

 

  • Ako správne používať ďalekohľad

 

  • Astronomický Geocaching a mnohé ďalšie

 

Súčasťou Astrotýždňa 2023 bude aj návšteva hradu Šomoška a planetária v Žiari nad Hronom! Viac v priloženom plagáte.

 

POZOR! Prihlasovanie otvorené do 30. júna (piatok)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
WYSIWYG Web Builder

astrors@astrors.sk
Po-Pia: 8:00-15:30 na 047/5624709
Hvezdáreň v Rimavskej Sobote

Astronómia je meradlom kultúry národa.

(Milan Rastislav Štefánik)

Svetový kozmický týždeň:

zažite ho spolu s nami!

Priatelia hviezd a nočnej oblohy! Srdečne Vás pozývame na podujatia spojené so Svetovým kozmickým týždňom. Pripravili sme si pre Vás nasledujúci program:

 

04.10.2023 o 18:00 OSIRIS-REx - Malý veľký zázrak

"Je to ako hádzať šípkou cez basketbalové ihrisko a trafiť terč na jeho druhej strane". Aj takto sa dá zadefinovať úspešný výsledok misie OSIRIS-REx, ktorá priniesla na Zem vzácny materiál priamo z asteroidu. Príďte si na prednášku vypočuť všetko dôležité a zaujímavé o tejto jedinečnej misii.

 

06.10.2023 Od Zeme na Mesiac, a ešte ďalej...

19:00 - Interaktívna prednáška pri nafukovacej Zemi pod názvom "Na Zemi Zem" v Astroparku hvezdárne.

19:45 - Premietanie filmu pod názvom "Cesta na Mesiac" o úspešnej misii Apollo a prvom človeku na Mesiaci (50 minút).

20:45 - Večerné pozorovanie oblohy s odborným výkladom.

 

Vstupné: podľa nášho cenníka