MO SZAA v roku 2008

 


10.12. Plagát k svetelnému znečisteniu (70x80cm),  vydaný v rámci podpory konta Orange (Tencer, Zbončák, Rapavý), ,je na svete, už  je na Hvezdárni, ďalší konkrétny krok k aktivitám Medzinárodného roku astronómie.

Skladačka My potrebujeme tmu... (Zbončák, Krempaská, Rapavý) prišla z tlačiarne a vďaka ing. Ďurišovi z MO SZAA Sobotište začala fungovať stránka k  SVETELNÉMU ZNEČISTENIU. A pripravujú sa ďalšie aktivity na rok 2009 (výstava, ktorá bude zapožičaná z Čiech...) o všetkom bude na stránkach.

 
Zákryt Venuše 1.12. ešte raz zo Srbska

 Aj Jaroslav Grňa, dvojča Miroslava Grnju z Bratislavy, tiež člen nášho MO SZAA odfotil zákryt Venuše, Venuša tesne pri Mesiaci a na ňom sa dajú rozoznať aj moria ...Jupiter vpravo je neprehliadnuteľný a " dozerá"..
(
Panasonic Lumix DMC-FZ7
)
(rozdiel v písaní priezvisk súvisí s hlásením sa k slov. menšine v Srbsku)
Miro Grnja nám poslal foto zo zákrytu Venuše 1.12.,  našťastie aspoň niekomu počasie prialo viac, nám v Rim.Sobote  pršalo.
 Napísal :...
ke
ďže to nevyzeralo s počasím najlepšie, do roboty som si foťák nebral, ale ako naschvál sa vyjasnilo, tak som si požičal od kolegu  a len tak z ruky (opretý o stenu),  skúsil som  vyfotit " turecký motív na nebi".

Vpravo hore dopľňa kompozíciu Jupiter.

(Panasonic DMC-TZ3)V rámci Týždňa vedy a techniky spolupracoval Ľubo Urbančok na akciách Hvezdárne pri výstave Stretnutie s makrokozmom a mikrokozmom, na besedách v Gymnáziu v Rim. Sobote aj pri seminári pre učiteľov 28.11. v rámci projektu projekt APVV.


 

 Stretnutie  Leonidy 15.-17.11. dopadlo dobre, aj keď počasie na pozorovanie nevyšlo (hmla, oblačnosť a Mesiac), ale  všetko ostatné áno,  čas sa využil na rozhovory o prebiehajúcich  projektoch. Pri príprave guláša Jožko Verbovský hovoril o svojej budúcej práci s deťmi detského domova vo Fruniho vile (Detský domov s hvezdárňou na Štrbskej ulici v Košiciach, časť Košická Nová Ves), kde bude využívať ďalekohľad pre popularizáciu astronómie pre deti i vlastné pozorovania.  Tieto deti majú obrovské šťastie na rozdiel od tých, ku ktorým smerujú výjazdové aktivity v projekte K. Kerekešovej,  ale vďaka nim aj oni spoznajú vesmír a budú sa na svet dívať z nadhľadu, pri tom všetkom nedostatku materiálnom, či lásky, sa im dostane skúsenosť, v ktorej sa dotknú inej dimenzie života, možno im to pomôže...  Hovorilo sa aj o plánoch na ďalšie obdobie v Medz. roku astronómie, o spolupráci s hosťami z MO SZAA v Hurbanove. Napriek zime (jeseni) sa všetci cítili dobre, medzi svojimi.

 

 

 

 

 

 

 

Prebiehajúci projekt Katky Kerekešovej a Júliusa Slíža, podporený Kontom Orange, výjazdy s ďalekohľadom medzi znevýhodnené sociálne skupiny, vrcholí.

 


Aktuálne Ľubo Urbančok z CERNu od 1.11.  http://lubophoto.blogspot.com/

Ľ. Urbančok poslal vedľajšie slnká (z 24.6. foto z Košíc),  pripojil aj takúto náladovku z jeho pozorovateľne s Veľkým Vozom. Jeho pozorovateľské aktivity ( najmä premenných hviezd) vysoko ocenil P. Dubovský v správe na Valnom zhromaždení SZAA, uverejňuje ich aj promptne na svojej stránke www.astrosid.szm.sk . Už zakrátko (1.11.) cestuje na týždenný študijný pobyt pre stredoškolákov do CERNu, ktorý organizuje opäť RNDr. Zuzana Ješková, zo svojimi zážitkami aj z pobytu v ESO v CHile sa podelí aj na seminári pre učiteľov, ktorý chystá Hvezdáreň koncom novembra.  Začiatkom januára bude členom oficiálnej delegácie zo Slovenska na otvorení Medzinárodného roku astronómie v Paríži a bude aktívne spolupracovať na akciách IYA...


Víkend 17.-19.10. bol astronomický pre mnohých členov MO, zvlášť pre našich, ktorí sa intenzívne pripravovali na privítanie delegátov Valného zhromaždenia SZAA. Organizačné prípravy na zabezpečenie celej akcie, aby sa cítili v pohode,  napokon priniesli svoje ovocie. Návštevníkom sa u nás páčilo a mnohí sa určite vrátia, podrobnejšie a foto v Aktualitách.. VIAC 

Astronomický bol tento víkend aj pre nášho člena Jara Grňa v Srbsku, kde robil seminár v Petnici http://www.astronomija.co.yu/razno/ad/petnica/2008/ISP_seminar.htm

Potešila nas krátka mailová správa od neho...(Jaro je vľavo, vpravo je Janko Mravík)

Nazdar Palo,

boli sme v Petnici prednasat uchadzacom kurzu praktickej astronomie, mna oslovili o prednasku snimanie webkou a Janka o vyrobe zrkadiel a teleskopov. Janko zije tu nedaleko mna v Bacskej Palanki, dost je aktivny amater. Zaobera sa konstrukciou teleskopou, astrofotografiou, je vitazom Mesierovho maratonu, popularizuje astronomiu v skolach v BP. Mne pred tyzdnom sprostredkoval zadovazit si jednu montaz HEQ5.

Pozdravujem Vas,
Jaro

 


Po výbuchu sopky Kasatochi 7.8. na Aljaške sa jej splodiny šírili a v auguste bolo možné zaregistrovať znečistenie oblohy aj  u nás, pri západe Slnka bol znateľný posun farieb do oranžova, fotografia západu je od Zbončáka z 30.8. Pekná animácia šírenia splodín je na spaceweather.com z 12.septembra.
http://www.spaceweather.com/swpod2008/11sep08/metop_anim.gif?PHPSESSID=vtsiripprak4j69272draprva4&PHPSESSID=0ma1ab4bne5lj0o3bktr9b9d70

pekné foto  M 31 z 1.9. 2008 nám poslal  Jaro Grnja zo Srbska, nazväčšujte si...


foto z 11.8. pekné vedľajšie slnká sa zase podarili Mirovi Grnjovi, nazväčšujte si  a podarili sa mu aj zaujímavé zábery pri zatmení Mesiaca 16.8., rovnako ako Urbančokovi, ktorý mal opäť, tak ako pri zatmení Slnka návštevu aj z TV JOJ. Foto si pozrite  vo  výsledky.

Miro Grnja, Jaro Grnja aj  Ľubo Urbančok nám poslali svoje  foto zatmenia Slnka, nájdete ich na konci vo výsledky zatmenia

21.7. Miro Grnja poslal foto ISS s Polárkou, môžete si nazväčšovať

NOVÉ PROJEKTY

Koncom mája sa podali  dva ďalšie projekty MO SZAA v RS cez Orange...a začiatkom júla sme sa dozvedeli dobrú správu, boli schválené, jeden sa týka aktivít k svetelnému znečisteniu, pripravuje sa vydanie plagátu k svetelnému znečisteniu,  druhý prednášok a pozorovaní pre sociálne znevýhodnené skupiny.


Výročná schôdza sa uskutočnila v sobotu 14.6. so začiatkom o 17.00 hod.

Výročná...

schôdza bola zvolaná, kto mohol (nebol práve v Paríži, či Južnej Kórei) a chcel, prišiel. Niektorí už v piatok, niektorí s blízkymi,  aby ich predstavili. Kto by čakal len suché vymenovanie aktivít, úspechov, Ľubových info o Chile a Atlante, správy o hospodárení, voľbu staronového výboru, či informácie o podaných projektoch a plánoch, veľmi by sa mýlil. Tu sa schádzajú predovšetkým priatelia, ktorých spája astronómia.. Napriek tomu,  bolo tohtoročné stretnutie čímsi iné. Guláš, ten bol tradičný aj tradične dobrý, to niečo iné viselo vo vzduchu, možno to bol väčší pocit blízkosti.. Život precválal svoj rok nad hlavami, niektorí odišli dobrovoľne, za nimi sme chvíľku ticha nedržali. Ale Balvan bol priateľ a mlčalo sa možno dlhšie,  ako je obvyklé.. Akosi intenzívnejšie sa prežívalo, že nie každému je súdené dožiť. A naši okrúhli jubilanti Katka (Žilinská) s Ficom (Fabriciusom),  obdarovaní, vystískaní, cítili, že sú medzi svojimi. I dar bol symbolický, kniha Dejiny astronómie a Slovensko, história,  ktorej oni boli a sú jej súčasťou. Napokon sme si spomenuli i na tých, ktorí nemohli prísť, lebo ochoreli, na všetkých, ktorí morálne, duchovne, či finančne podporujú naše MO SZAA. Lebo to nie je len o pozorovaní, ale i o vzájomnej pomoci a podpore, o šírení ducha astronómie. Družné debaty pri ohni v krbe sa pretiahli hlboko do noci, nebo bolo zamračené, ale duše nie...

Na druhý deň sa šlo domov, niektorí to mali hodne ďaleko, na východ do Košíc, na západ do Bratislavy, na sever smer Zvolen a Kláštor pod Znievom, len Katkina kytica, ktorá tam mala pôvodne isť s ňou, šla nakoniec so Socháňovcami do Prešova za Balvanom....

Kúsok z atmosféry si každý niesol zo sebou....a spomínal ( pre živšie spomínanie je tu pár foto z objektívu Ľ.Urbančoka, P. Zbončáka a D.Rapavej), môžete si nazväčšovať.

Gulášové aktivity s prestávkami boli veľmi dobre hodnotené, tí najmenší mali na stole niečo iné, pri stole to bolo zaujímavé, ale pod stolom možno ešte viac. Čas si krátil každý inak. Bezo mňa  by vám to tu vyschlo, myslela si Alžbetka Socháňová a rozhodla sa pomôcť...či to dobre robí, o tom nebolo pochýb.

Pred gulášom však ešte bola schôdza, aj na tú sa bolo treba posilniť, čakali nás hodnotenia, plány a pripravené boli aj dojímavé gratulácie a darčeky, o ktorých Katka pri čítaní tejto knihy nič netušila a Fico ešte menej...

Záver schôdze bol venovaný jubilantom a neobišiel sa bez slzičiek, potom sa už veľký kotol skvelého guľášu začal rýchlo míňať. Nasledovali dlhé debaty, oheň bolo treba tieť živiť  a ako sa ukázalo, Ľubo to s tým drevom aj v tme napriek všetkým podpichovaniam celkom dobre zvládol. No ráno bolo ťažšie vstávať a dobre veru padla aj káva.


z aktivít členov...

Náš člen Jaroslav Grnja z Báčskeho Petrovca nám 10.6. poslal tieto pekné fotky z osadenia slnečných hodín, ktoré navrhoval.

môžete si ich nazväčšovať

 

Takýto pekný záber poslal náš člen Miro Grnja. Z  okna sa mu podaril Mesiac s Merkúrom aj lietadlom.

fotené: 6.5. 18:54, Canon 400D, Sigma 300 mm

nazväčšujte si...

MO SZAA  v Rimavskej Sobote podalo koncom apríla 2008 projekt na VUC BBSK s názvom My potrebujem tmu, tma potrebuje nás. ( Vydanie metodického materíalu k svetelnému znečisteniu, zostrojenie prístroja na meranie jasu oblohy. )

Blahoželáme nášmu členovi MO SZAA Ľubomírovi Urbančokovi, študentovi gymnázia z Fiľakova  Ľubomírovi Urbančokovi, k získaniu študijného pobytu na Európskych južných observatóriách v Chile  >denník > viac foto, k májovej reprezentácii mladých vedcov v Atlante Atlanta i k získaniu  podpory z nadácie CEF, ktorá je určená pre mladé talenty ( Talenty Novej Európy ).Ľubo odpozoroval množstvo premenných hviezd a komét a svojimi aktivitami veľmi dobre reprezentoval Slovensko, čo napokon ocenil aj predseda BBSK.Ďakujeme špeciálne firme  TROMF za jeho podporu pri nákupe montáže CG5 ako aj mestu Rimavská Sobota.